منابع محلی در ننگرهار: طالبان مردم را به‌دلیل نرفتن به مسجد بازداشت و جریمه می‌کنند

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۵

منابع محلی در ننگرهار به افغانستان اینترنشنال گفتند که طالبان افرادی را که برای نماز جماعت به مساجد نمی‌روند دستگیر و جریمه می‌کنند.

برخی باشندگان ننگرهار گفتند که غیبت نمازگزاران در جماعت اکنون به منبع فساد ملا امامان مساجد تبدیل شده است.

بخش پشتوی افغانستان اینترنشنال به اسنادی از طالبان دست یافته است که بر اساس شکایت امام جماعت، یک نفر به ولسوالی احضار شده است.

منابع محلی در ولسوالی سرخ‌رود ننگرهار می‌گویند موضوع حضور یا عدم حضور مردم در مساجد به یک دردسر تبدیل شده و موقع نماز جماعت ماموران طالبان در مساجد این ولسوالی حضور دارند.

به گفته منابع، اگر کسی بدون اجازه امام جماعت در نماز حاضر نشود، اسم او ثبت و به ولسوال طالبان ارسال می‌شود.

آن‌ها می‌گویند ملا امام که از اعضای گروه طالبان است، از فرد غایب به ریاست امر به معروف شکایت می‌کند و سپس این فرد توسط طالبان زندان می‌شود.

یک نسخه از حکم جلب اداره امر به معروف طالبان در ولسوالی سرخ‌رود برای فردی که در نماز جماعت غایب بوده، در اختیار افغانستان اینترنشنال قرار گرفته است.

حکم جلب یکی از نمازگزاران در مسجد در ولسوالی سرخرود به ولسوالی

منابع محلی در ولسوالی سرخ‌رود به افغانستان اینترنشنال گفتند اگر کسی به اداره امر به معروف طالبان حاضر نشود ولسوال طالبان اقدام به دستگیری و بازداشت او می‌کند و باید ۵۰۰ افغانی مصرف سوخت رنجر او را هم بپردازد.

باشندگان ننگرهار می‌گویند که ملا امامان مساجد در ولسوالی‌های این ولایت به مردم گفته‌اند که در صورت غیبت باید از قبل به آنان اطلاع دهند.

یک باشنده ننگرهار می‌گوید غیبت مردم در مساجد اکنون به منبع فساد ملا امامان تبدیل شده است. او گفت که افراد غایب برای اینکه از او به طالبان شکایت نشود،‌ باید به امام مسجد رشوه بدهند.

در دوره اول طالبان نیز مساجد در بسیاری مناطق تحت کنترول طالبان دفترچه مخصوص حضو و غیاب برای اهالی محل داشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گنج‌های پنهان
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها