منابع: طالبان برای شرکت در سومین نشست دوحه شش شرط تعیین کرده است

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۵

مقام‌های طالبان به افغانستان اینترنشنال گفتند این گروه در دیدار با هیئت‌های سازمان ملل و قطر در کابل، برای شرکت در سومین نشست دوحه شش شرط مطرح کرده است.

به گفته این منابع، واگذاری کرسی افغانستان در سازمان ملل به طالبان یکی از این شرایط است.

منابع طالبان که نخواستند نامی از آنها ذکر شود به بخش پشتوی افغانستان اینترنشنال گفتند که انصراف سازمان ملل از تعیین نماینده ویژه برای افغانستان دومین شرط این گروه است. مشورت درباره دستور کار و ترکیب سومین نشست دوحه با طالبان شرط سومین این گروه است.

یک منبع دیپلوماتیک نیز به افغانستان اینترنشنال گفت که طالبان به شدت با شرکت نمایندگان جامعه مدنی و سیاسی افغانستان در نشست سوم دوحه مخالف است.

این منبع دیپلوماتیک می‌افزاید که شرط طالبان در خصوص درخواست کرسی نماینده افغانستان در سازمان ملل متحد تاکتیک این گروه است، زیرا می‌داند که امکان واگذاری این کرسی به آنها وجود ندارد.

به گفته منابع در میان طالبان، این گروه همچنین به هیئت‌های سازمان ملل و قطر در کابل گفتند که موضوعات آموزش دختران و کار زنان و همچنین بحث تشکیل حکومت فراگیر نباید در دستور کار سومین نشست دوحه قرار گیرد.

طالبان به این هیئت‌ها گفتند که اینها مسائل داخلی افغانستان است و این گروه تلاش می‌کند تا زمینه مناسبی برای حل آن فراهم کند.

این منابع افزودند که طالبان به این هیئت‌ها گفته که این گروه در صورت در این نشست شرکت می‌کند که آن در مورد امنیت افغانستان، نابودی مواد مخدر و مبارزه با گروه‌های مسلح به ویژه داعش گفت‌وگو شود.

این در حالی است که به گفته منابع، هیئت سازمان ملل در کابل در گفت‌وگو با مقام‌های طالبان گفته است که در سومین نشست دوحه، بحث آموزش دختران، کار زنان، تشکیل حکومت فراگیر و بحث نقض حقوق بشر در زندان‌های طالبان، قطع رابطه این گروه با القاعده و در نهایت مساله تعامل جامعه جهانی با این گروه بحث خواهد شد.

منابع طالبان می‌گویند که این گروه همچنان منتظر پذیرش شرایط ارائه شده خود است و پس از آن در مورد شرکت یا عدم شرکت در نشست سوم دوحه تصمیم خواهد گرفت.

سومین نشست دوحه به میزبانی سازمان ملل به تاریخ ۳۰ جون و اول جولای (۱۰ و ۱۱ سرطان) با حضور نمایندگان ویژه کشورها برای افغانستان برگزار می‌شود.

سازمان ملل متحد هدف از این نشست را «افزایش تعامل جامعه بین‌المللی با افغانستان به صورت هماهنگ و منظم» ذکر کرده است.

طالبان در دو نشست قبلی دوحه درباره افغانستان شرکت نکرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها