دو چهره مهم محافظه‌کار در اولین روز ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام آمادگی کردند

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۰

در نخستین روز ثبت‌نام انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری در ایران ۵ نامزد اسم نویسی کردند.

سعید جلیلی، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی ایران در میان نامزدان است. همچنین علی لاریجانی، رئیس پیشین پارلمان آمادگی خود را برای ورود به انتخابات اعلام داشت.

خبرگزاری ایرنا گزارش داد که محمدرضا صباغیان، عباس مقتدایی، مصطفی کواکبیان و قدرتعلی حشمتیان از دیگر چهره‌های سیاسی بودند که در روز نخست ثبت نام کردند.

ثبت‌نام نامزدان چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران روز پنج‌شنبه، دهم جوزا، آغاز شد.

سخنگوی ستاد انتخابات ایران در اوایل روز پنجشنبه گفت ۳۰ داوطلب برای ثبت‌نام به ستاد انتخابات وزارت داخله این کشور مراجعه کردند «اما از شرایط لازم برخوردار نبودند».

ستاد انتخابات شرایط ۱۲ گانه را برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری تعیین کرده است.

سعید جلیلی، از چهره‌های تندرو و اکنون عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از نامزدان مطرح روز نخست ثبت‌نام کنندگان انتخابات بود.

او هنگام ثبت‌نام گفته ایران به دولتی نیاز دارد که برنامه داشته باشد.

محسن اسلامی، سخنگوی ستاد انتخابات، از داوطلبان خواست تا اطلاعیه ستاد مبنی بر شرایط ثبت‌نام را مطالعه کنند.

برخورداری از سابقه چهار سال مدیریت اجرایی در سطح کلان کشور، مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و سنی بالاتر از ۴۰ سال از جمله این شرایط است.

طی دو هفته اخیر و پس از مرگ ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی در سانحه سقوط بالگرد، شماری از رسانه‌ها در ایران به گمانه‌زنی درباره نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری پرداختند.

رئیسی و شماری از همراهانش روز ۳۰ ثور در جنگل‌های استان آذربایجان شرقی کشته شدند و به همین دلیل، دور چهاردهم انتخابات ریاست‌جمهوری زودتر از موعد مقرر آغاز می‌شود.

در فهرست‌های رسانه‌ها، نام چهره‌هایی چون محمدباقر قالیباف، علی لاریجانی، سعید جلیلی، ناصر همتی، محسن رضایی، مجید انصاری، مهرداد بذرپاش، محمدرضا عارف، پرویز فتاح، محمدجواد ظریف، محسن هاشمی، مسعود پزشکیان، حسین دهقان، علیرضا زاکانی، اسحاق جهانگیری،‌ محمد مخبر و محمدجواد آذری جهرمی دیده می‌شود.

با وجود این کاندیداهای بالقوه، کارشناسان معتقدند در نهایت علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، همچون گذشته همه نامزدهای معتدل و اصلاح‌طلب را حذف می‌کند.

عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران از شورای نگهبان خواست «تنگ‌نظری نکند» تا انتخابات به شکل پرشور و رقابتی برگزار شود.

احمد وحیدی، وزیر کشور دولت سیزدهم در نشستی خبری برای آغاز ثبت‌نام‌ نامزدها گفت پس از پایان این زمان، بررسی صلاحیت کاندیداها از سوی شورای نگهبان به مدت یک هفته انجام می‌شود و فرصت تبلیغات نامزدهای گزینش شده، حدود دو هفته خواهد بود.

وحیدی در این نشست خبری، انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی را «در کمال امنیت، سلامت با رقابت خوب و مشارکت گسترده» توصیف و آرزو کرد همان اتفاق برای انتخابات ریاست‌جمهوری هم تکرار شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها