نخست‌وزیر بلجیم پس از شکست حزبش در انتخابات پارلمانی اروپا، استعفا داد

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۱

الکساندر دی‌کرو، نخست‌وزیر بلجیم پس از شکست حزبش در انتخابات پارلمانی اروپا شام یکشنبه، ۲۰ جوزا، از سمت‌ خود کنار رفت.

آقای دی‌کرو در یک سخنرانی گفت: «نتیجه انتخابات خلاف انتظار ما بود، اما من به‌عنوان رهبر کمپاین مسئولیت آن را به عهده می‌گیرم.»

براساس نظرسنجی‌ها حزب نخست‌وزیر دی‌‌کرو در انتخابات پارلمانی اتحادیه اروپا خوش ندرخشید و تنها ۵.۸ درصد آرا را به دست آورد.

با این حال حزب راست افراطی «ولامس بلانگ» و حزب ملی‌گرای «ان‌وی‌ای» به ترتیب ۱۴.۷ و ۱۴.۲ درصد آرا را از آن خود کردند.

رای‌دهی برای انتخابات پارلمان اروپا در ۲۷ کشور عضو این اتحادیه در روزهای گذشته برگزار شد و شام یکشنبه پایان یافت.

الکساندر دی‌کرو، نخست‌وزیر بلجیم در سخنرانی استعفای خود گفت: «بلجیم به یک دولت جدید با اختیارات کامل نیاز دارد که بتواند وظایف خود را به درستی انجام دهد». او همچنان متعهد شد که روند انتقال قدرت به جانشین خود را تسهیل کند.

پس از این که احزاب راست در انتخابات پارلمانی اروپا در بلجیم پیشتاز شدند و ائتلاف نخست‌وزیر لیبرال این کشور توانایی لازم برای تشکیل اکثریت را از دست داد، دولت جدیدی در این کشور روی کار خواهد آمد.

پیش از این مانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه نیز در پی شکست سنگین در انتخابات پارلمانی اروپا از انحلال پارلمان این کشور و برگزاری انتخابات زودهنگام خبر داد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حزب راست‌گرای «اجماع ملی» در فرانسه ۵.۳۱ درصد آرا و حزب «رنسانس» که مکرون از اعضای آن است، ۲.۱۵ درصد آرای رای‌دهندهای این کشور را به دست آورده‌اند.

انتخابات پارلمان اروپا یکی از رویدادهای مهم سیاسی در این اتحادیه به شمار می‌رود که می‌تواند معادله‌های سیاسی کشورهای عضو آن را دگرگون کند.

کارشناسان می‌گویند این دور انتخابات پارلمانی اروپا در شرایط حساس سیاسی برگزار شده‌ است. به باور کارشناسان جنگ در غزه و موضع‌گیری‌های رهبران کشورهای اروپایی نسبت به آن و از سویی هم جنگ اوکراین و علاقه‌مندی آن به عضویت در این اتحادیه، در نتیجه این انتخابات بی‌تاثیر نبوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
برخلاف احتمال

رادیو

پادکست‌ها