مکرون: نتایج انتخابات پارلمانی هر چه باشد، استعفا نخواهم کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۲

امانوئل مکرون، رئيس‌جمهور فرانسه روز سه‌شنبه ۲۲ جوزا تاکید کرد نتایج انتخابات پارلمانی زودهنگام در این کشور «هرچه باشد»، او از سمت خود کناره‎‌گیری نخواهد داد.

حزب متبوع مکرون با نام «رنسانس» رقابت در انتخابات پارلمان اروپا را با اختلافی قابل توجه به حزب راست‌گرای افراطی «اجتماع ملی» واگذار کرد.

پس از این شکست سنگین، مکرون روز ۲۰ جوزا پارلمان فرانسه را منحل و فرمان برگزاری انتخابات زودهنگام را صادر کرد.

ناظران از این اقدام به عنوان زلزله سیاسی در فرانسه یاد کردند و گفتند انتخابات زودهنگام به راست‌گرایان افراطی در این کشور پس از سال‌ها حاشیه‌نشینی، فرصتی واقعی برای کسب قدرت سیاسی می‌دهد.

مکرون روز ۲۲ جوزا در مصاحبه با روزنامه فیگارو گفت جایگاه ریاست‌جمهوری و سایر نهادها در فرانسه صرف‌نظر از نتایج انتخابات زودهنگام مشخص است و «این حزب اجتماع ملی نیست که قانون اساسی را می‌نویسد».

دور اول انتخابات پارلمانی در فرانسه روز ۱۰ سرطان و دور دوم آن روز ۱۷ سرطان برگزار خواهد شد.

آن ایدالگو، شهردار پاریس روز ۲۱ جوزا تصمیم مکرون برای انحلال پارلمان در آستانه برگزاری بازی‌های المپیک را «بسیار نگران‌کننده» توصیف کرد.

این بازی‎‌ها در فاصله زمانی پنجم تا ۲۱ اسد در پاریس برگزار می‌شود.

خبرگزاری رویترز گزارش داد نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد حزب راست‌گرای افراطی اجتماع ملی برنده انتخابات پارلمانی فرانسه می‌شود، اما قادر به کسب اکثریت مطلق آرا نخواهد بود.

مکرون در واکنش به پیش‌بینی‌ها در خصوص شکست حزبش در انتخابات آتی، سیاست را عرصه‌ای «پویا» خواند و افزود: «من هیچ‌گاه به نظرسنجی اعتقاد نداشته‌ام.»

در تحول دیگر در صحنه سیاسی فرانسه، اریک سیوتی، رهبر حزب محافظه‌کار «جمهوری‌خواهان» روز ۲۲ جوزا خواستار ائتلاف با حزب اجتماع ملی شد.

سیوتی گفت: «ما همان حرف [حزب اجتماع ملی] را می‌زنیم. پس بیایید از به وجود آوردن مخالفت‌های خیالی دست برداریم. این همان چیزی که اکثریت رای‎‌دهندگان ما می‌خواهند. آن‌ها به ما می‌گویند: با هم به توافق برسید.»

برای دهه‌ها، احزاب فرانسه با هدف جلوگیری از به قدرت رسیدن حزب راست‌گرای افراطی با هم متحد می‌شدند، اماسخنان اخیر سیوتی نشان‌دهنده پایان این اتحاد است، هرچند اظهارات او با انتقادهای تندی در داخل حزب محافظه‌کار فرانسه نیز روبه‌رو شده است.

تعدادی از قانون‌گذاران فرانسوی از حزب «جمهوری‌خواهان» اقدام سیوتی را مورد انتقاد قرار دادند و گفتند از این حزب جدا خواهند شد.

حزب «جمهوری‌خواهان» میراث‌دار شارل دو گل و ژاک شیراک، روسای جمهوری پیشین فرانسه به شمار می‌رود.

بورس پاریس پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمان اروپا به شدت سقوط کرد و شاخص‌ها در دیگر بورس‌های اروپایی نیز کاهش یافت.

سرمایه‌گذاران به ویژه از ملی شدن شرکت‌ها پس از قدرت گرفتن گروه‌های راست افراطی نگران هستند.

جردن باردلا، سیاست‌مدار ۲۸ ساله فرانسوی، رئیس حزب اجتماعی ملی است. رهبری نمایندگان این حزب در پارلمان فرانسه را مارین لوپن بر عهده دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
شهرهای باستانی

رادیو

پادکست‌ها