مقام سابق امریکا خواستار پاسخگویی طالبان در خصوص نقض حقوق زنان در نشست دوحه شد

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۲

یک مقام سابق شورای امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید که طالبان باید به خاطر نقض حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان در نشست آتی دوحه پاسخگو قرار داده شوند.

لیزا کورتس در مقاله منتشرشده در وبسایت «جست سکیوریتی» نوشت سازمان ملل تلاش‌هایش را در جهت جرم‌انگاری «آپارتاید جنسیتی» نیز تسریع کند.

او در مقاله‌ای که روز دوشنبه نشر شده، نوشت که این امیدواری وجود داشت که تلاش‌های سازمان ملل درباره افغانستان، به آغاز روندی بیانجامد که منجر به پاسخگویی طالبان به‌خاطر نقض حقوق بشر شود.

این مقام سابق کاخ سفید که در روند خروج ایالات متحده از افغانستان نیز دخیل بود، اشاره کرد که در دسامبر سال ۲۰۲۳، شورای امنیت قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که خواستار مشارکت زنان افغان در روند سیاسی افغانستان و تعیین نمانیده ویژه ملل متحد برای این کشور شده است.

با این حال به گفته او پس از شش ماه از صدور این قطعنامه، مفاد آن عملی نشده است.

لیزا کورتس تاکید کرد که نیاز است سازمان ملل به اقدامات خود در قبال افغانستان، از جمله معرفی آپارتاید جنسیتی به عنوان جنایت علیه بشریت «که در افغانستان در حال رخ دادن است»، فوریت بیشتری ببخشد.

او گفت که تنها در صورت ادامه ابتکارات مرتبط به حقوق بشر ملل متحد در افغانستان، جامعه جهانی «فرصت ارزشمند» این را دارد که شرایط این کشور را با معیارهای جهانی حقوق بشر برابر کند.

تهدید داعش

خانم کوترس همچنین نوشت است که تهدیدات تروریستی ناشی از افغانستان نیازمند تمرکز بیشتر جامعه جهانی است. به گفته او، افزایش توانایی داعش خراسان در انجام حملات در داخل و خارج از اففانستان، مستلزم نظارت موثرتر است.

او تاکید کرد که این امر نیازمند درجاتی از تعامل با طالبان است اما این اقدام نباید منجر به کاهش فشارها بر این گروه در خصوص نگرانی‌های حقوق بشری شود.

با این حال این مقام سابق امریکا تصریح کرد که آنهایی که تصور می‌کنند مخالفت طالبان با داعش، می‌تواند این گروه را به شریک ضد تروریسم امریکا بدل کند، بار دیگر در این مورد فکر کنند. خانم کورتیس به حفظ رابطه طالبان با القاعده و وضعیت رو به رشد این گروه در افغانستان اشاره کرده است.

او گفته وضعیت کنونی افغانستان، نیازمند یک رویکرد منسجم جامعه جهانی برای رسیدگی به تهدید داعش خراسان و اعمال فشار بر طالبان جهت بهبود حقوق زنان است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما
دانشگاه؛ قدرت‌گیری افراطی‌ها

رادیو

پادکست‌ها