واکنش به رزمایش هسته‌ای روسیه؛ ناتو تسلیحات اتمی‌اش را با تهدیدات امنیتی جدید منطبق می‌کند

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۳

در واکنش به رزمایش‌های هسته‌ای روسیه، دبیرکل ناتو در اشاره‌ای نادر به زرادخانه هسته‌ای غرب، گفت که این ائتلاف در حال تطبیق توانایی‌های خود با تهدیدات امنیتی جدید است.

ینس استولتنبرگ تسلیحات هسته‌ای را «ضامن نهایی امنیت» اعضای ناتو خوانده است.

او این اظهارات را در گفت‌وگو با خبرنگاران قبل از نشست دو روزه وزرای دفاع ناتو در بروکسل مطرح کرد که شامل گردهمایی گروه برنامه‌ریزی هسته‌ای این ائتلاف می‌شود.

با آن که بسیاری می‌دانند که امریکا در چندین مکان در اروپا بمب‌های هسته‌ای را مستقر کرده است، ناتو به ندرت در مورد این سلاح‌ها به‌طور علنی صحبت می‌کند.

استولتنبرگ گفت که هالند در ماه جون اعلام کرد که اولین جنگنده‌های اف-۳۵ این کشور آماده حمل تسلیحات هسته‌ای است و افزود که امریکا نیز در حال مدرن سازی سلاح‌های هسته‌ای خود در اروپا است.

او گفت که فعالیت روسیه در زمینه توانمندی‌های هسته‌ای این کشور افزایش یافته است. او گفت: «آنچه در سال‌ها و ماه‌های گذشته دیده‌ایم، لفاظی‌های خطرناک هسته‌ای روسیه است... ما همچنین شاهد رزمایش‌های هسته‌ای روسیه نیز هستیم.»

روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که سربازان این کشور مرحله دوم رزمایش خود را برای تمرین استقرار سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی در کنار سربازان بلاروس آغاز کردند.

از زمان شروع جنگ اوکراین در فبروری ۲۰۲۲، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه بارها گفته است که مسکو می‌تواند از سلاح هسته‌ای برای دفاع از خود در شرایط وخیم استفاده کند.

روسیه امریکا و متحدان اروپایی‌اش را متهم می‌کند که با دادن میلیاردها دالر تسلیحات به اوکراین که برخی از آنها علیه خاک روسیه استفاده می‌شود، جهان را تا آستانه رویارویی هسته‌ای سوق می‌دهند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گنج‌های پنهان
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها