گزارش تحقیقی: روسیه در باخموت نیروهای بیشتری را نسبت به جنگ شوروی در افغانستان از دست داد

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۴

رسانه مدیا زونا و بی‌بی‌سی روسی در یک گزارش تحقیقی نوشتند روسیه در نبرد باخموت اوکراین سربازان بیشتری را نسبت به جنگ ده ساله شوروی سابق در افغانستان از دست داده است.

طبق این گزارش، حدود ۲۰ هزار جنگجوی گروه واگنر سال گذشته در باخموت کشته شدند.

براساس آمارهای رسمی، ۱۴ هزار و ۴۵۳ سرباز شوروی سابق در جنگ ده ساله افغانستان جان خود را از دست دادند.
این تحقیق فاش می‌کند که ۹۰ درصد از سربازان روسی کشته شده در نبرد باخموت، اکثرا زندانیانی بودند که با وعده عفو استخدام شده بودند.

بی‌بی‌سی روسی و مدیا زونا از شواهدی مانند نام‌های رمز پلاک‌های شناسایی و تاریخ مرگ جنگجویان برای به دست آوردن واگنر این آمار استفاده کرده‌اند.
بر اساس این شواهد، تخمین زده می‌شود که حداقل ۴۸ هزار زندانی در طول این مدت برای واگنر جنگیده‌اند.
نبرد باخموت در ماه می ۲۰۲۲ با حملات هوایی روسیه آغاز شد و با پیشروی زمینی روسیه در ماه آگست همین سال اوج گرفت. این نبردها سرانجام در ۲۱ می ۲۰۲۳ با تصرف این شهر توسط روسیه پایان یافت.
این دو رسانه در گزارش خود نوشته‌اند که در نبرد باخموت، گروه واگنر از تاکتیک "موج انسانی" استفاده می‌کرد که در آن سربازان بدون توجه به تلفات به سمت جبهه نبرد اعزام می‌شدند.

این تاکتیک، که ظاهراً توسط فرماندهان واگنر اتخاذ شده بود، منجر به کشته شدن شمار زیادی از آنانی شد که تجربه کافی رزمی نداشتند.

طبق آمار ارایه شده در این گزارش، ۱۷ هزار و ۱۷۵ محکوم سابق روسی ۸۸ درصد از کشته شدگان را تشکیل می‌دهند در حالی که طبق ادعای یوگنی پریگوژین، رئیس گروه واگنر تنها نیمی از آنها زندانی بودند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
شهرهای باستانی

رادیو

پادکست‌ها