مقام سازمان ملل: آپارتاید جنسیتی توصیف دقیق از ستم طالبان بر زنان است

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۳

ریچارد بنت، گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان، روز چهارشنبه در گزارش جدیدش گفت آپارتاید جنسیتی به عنوان جنایت علیه بشریت، «دقیق‌ترین توصیف برای سرکوب نهادینه» زنان در افغانستان است.

او از دولت‌ها خواست تا آپارتاید جنسیتی را به عنوان جنایت علیه بشریت به رسمیت بشناسند.

آپارتاید جنسیتی هنوز در قوانین بین‌المللی جرم‌انگاری نشده است اما فعالان افغان برای به رسمیت شناختن آن به عنوان یک جنایت در قوانین بین‌المللی، چندین کارزار به راه انداخته‌اند.

آقای بنت گفته است که «از به رسمیت شناختن و تصویب آپارتاید جنسیتی به عنوان جنایت علیه بشریت حمایت می‌کند.»

ریچارد بنت روز چهارشنبه، ۲۳ جوزا گزارش جدید خود را در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان منتشر کرد. قرار است این گزارش روز اول سرطان به اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه شود.

بنت گفته که تبعیض و سرکوب زنان «در قلب ایدئولوژی و حکومت طالبان قرار دارد.»

به گفته او، طالبان با تبعیض، تفکیک، بی‌احترامی به کرامت انسانی و طرد زنان باعث انسانیت‌زدایی کامل از زنان و دختران در افغانستان می‌شود.

جلوگیری از عادی‌سازی

در آستانه سومین نشست دوحه به ابتکار سازمان ملل، ریچارد بنت از کشورهای جهان خواسته است که «از عادی سازی و مشروعیت بخشی به مقام‌های حاکم» طالبان خودداری کنند.

او همچنان گفته که «ستم نظام یافته» علیه زنان افغان باید یکی از موضوعات عمده در نشست‌های بین‌المللی در مورد افغانستان و با طالبان باشد.

طالبان تمام درخواست‌های کشورها و سازمان‌های بین‌المللی برای لغو سیاست‌های تبعیض آمیز علیه زنان افغان را رد کرده است و گفته این سیاست‌ها مبتنی بر شریعت اسلامی و جز مسایل داخلی آنها است.

طالبان از سازمان ملل نیز خواسته که موضوع حقوق زنان را در دستور کار نشست سوم دوحه قرار ندهد که قرار است با حضور نمایندگان ویژه کشورهای افغانستان در روزهای ۱۰ و ۱۱ سرطان برگزار خواهد شد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل از دولت‌های جهان خواسته است که برای پاسخگو کردن طالبان، از این گروه به اتهام نقض معاهدات حقوق بشر در دادگاه بین المللی عدالت شکایت کنند.

او همچنان از تحقیقات دادگاه بین المللی کیفری در مورد جنایات بشری، از جمله آزار و اذیت جنسیتی زنان در افغانستان حمایت کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها