اداره طالبان متهم به آدم‌ربایی عیسی محمدی، فعال سیاسی را سرقنسول مشهد گماشت

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۳

یک منبع آگاه به افغانستان اینترنشنال گفت طالبان نبیل‌ احمد انور، متهم به آدم‌ربایی را سرقنسول افغانستان در مشهد مقرر کرده است.

احمد انور متهم است که قصد اختطاف و انتقال عیسی محمدی، منتقد صریح‌الهجه طالبان را از ایران به افغانستان داشت.

آقای محمدی نیز در صفحه کاربری خود در شبکه اکس ضمن نشر خبر تقرر نبیل احمد انور به حیث سرقنسول طالبان در مشهد، ابراز امیدواری کرده که مقام‌های جمهوری اسلامی صلاحیت او را برای احراز این سمت رد کنند.

این فعال سیاسی و استاد علوم اسلامی نوشت: «خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران، این اقدام را منوط به ارزیابی صلاحیت وی از سوی نهادهای ذیصلاح امنیتی دانسته‌اند.»

آقای محمدی از «مراجع ذیصلاح امنیتی» ایران خواستار رد صلاحیت‌، اخراج و معرفی احمد انوار بعنوان «عنصر نامطلوب» شده است.

این فعال سیاسی بعد از خروج از افغانستان به تاریخ ۲۶ جدی سال گذشته به افغانستان اینترنشنال گفت که سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله طالبان قصد داشت با کمک نبیل احمد انوار او را ربوده و به افغانستان منتقل کند.

نبیل احمد انوار متهم است که قصد ربودن عیسی محمدی و انتقال او به ولایت نیمروز را داشت

پایان ماموریت عبدالجبار صابر

وزارت خارجه طالبان می‌گوید که عبدالجابر انصار براساس حکم ریاست‌الوزرای این گروه در ششم جوزا از سمت جنرال قنسولی افغانستان در شهر مشهد ایران سبک‌دوش شده و پس از این امضای او فاقد اعتبار است.

این وزارت آقای انصار را متهم کرده که بعد از برکناری‌اش توسط این گروه «به اعمال غیرقانونی دست زده و عرضه خدمات قنسولی برای تاجران و دیگر اتباع افغانستان را مختل کرده‌ است.»

عبدالجابر انصار، از دیپلومات‌های دولت پیشین افغانستان است که در سال ۱۳۹۸ توسط وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان به‌عنوان سرقنسول افغانستان در مشهد تعیین شده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها