دادگاه عالی اروپا هنگری را به دلیل نقض قانون پناهندگی ۲۰۰ میلیون یورو جریمه کرد

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۴

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا هنگری را به دلیل نقض «خیلی جدی» قوانین پناهندگی این اتحادیه ۲۰۰ ملیون یورو جریمه کرد.

در بیانیه دادگاه اروپا آمده است که در صورت عدم رعایت قوانین از سوی هنگری، روزانه یک ملیون یورو به این جریمه افزوده خواهد شد.

به گفته دیوان دادگستری اروپا، هنگری حکم سال ۲۰۲۰ قضات ارشد اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ را اجرا نکرده‌ است. در این حکم از این کشور خواسته شده بود که در سیاست های خود در برخورد با مهاجران و پناهجویان در مرزهایش تغییر بیاورد.

این دادگاه عالی اروپایی گفته که هنگری از اعمال سیاست مشترک کشورهای عضو اتحادیه اروپا اجتناب کرده است. این دادگاه می‌افزاید که هنگری موجب «نقض بسیار جدی و بی‌سابقه قوانین اتحادیه اروپا شده است.»

دادگاه اروپا در سال ۲۰۲۰ دریافت که سیاست‌های مهاجرتی بوداپست دسترسی مهاجران به حمایت‌های بین‌المللی را محدود کرده‌است. دولت هنگری پناهجویان را بازداشت کرده و خلاف قوانین اتحادیه اروپا به آن‌ها تا زمان پیگیری درخواست پناهندگی شان حق اقامت در این کشور را نداده است.

حکومت هنگری در پی ورود بیش از یک ملیون مهاجر در سال ۲۰۱۵ به اتحادیه اروپا که موج کم‌سابقه مهاجرت به این اتحادیه به شمار می‌رود، سیاست‌های مهاجرتی سختی را اتخاذ کرد. این کشور مخالفت خود را با پذیرش پناهجویان مسلمان اعلام کرد.

در آن زمان بیشتر مهاجران از جنگ در سوریه فرار کرده به اروپا پناه آورده بودند. به اساس آمار نشر شده ۴۰۰ هزار نفر از این مهاجران با عبور از هنگری به اروپای غربی مهاجرت کردند.

مقامات هنگری در ادامه موج مهاجرت سال ۲۰۱۵، مرزهای جنوبی این کشور با صربستان و کرواسی را حصارکشی و با سیم خاردار بستند.

ویکتور اوربان، نخست وزیر هنگری برای به حداقل رساندن ورود مهاجران به این کشور سیاست‌های سختگیرانه‌ای را روی دست گرفت که حصارکشی در مرز‌ها بخشی از آن بود.

کمیسیون اروپا که مسئول نظارت بر رعایت قوانین مشترک ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا می‌باشد، به این باور است که بوداپست هنوز به قوانین مهاجرتی اتحادیه اروپا پایبند نیست.

این کمسیون به دلیل عدم رعایت قوانین مهاجرتی اتحادیه از هنگری، به دادگاه عالی شکایت کرد و خواستار جریمه آن شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها