نتیجه یک تحقیق: فیل‌ها هم مثل انسان‌ها همدیگر را با نام صدا می‌زنند

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۴

پژوهشگران امریکایی با انجام تحقیقی دریافته‌اند که فیل‌های افریقایی در کنیا، مانند انسان‌ها با آوازها و غرش‌های ویژه‌ای با همنوعان خود ارتباط برقرار می‌کنند.

این تحقیق نشان می‌دهد که فیل‌ها نیز مانند انسان‌ها همدیگر را با نام‌ صدا می‌زنند.

مایکل پاردو، یکی از نویسندگان پژوهش می‌گوید حیوانات دیگری مانند دلفین‌ها و طوطی‌ها صداها را تقلید می‌کنند، اما این مطالعه نشان می‌دهد که فیل‌ها و انسان‌ها تنها دو گونه در کره زمین هستند که برای صدا زدن یکدیگر از نام‌های منحصر به فردی کار می‌گیرند.
محققان برای انجام این مطالعه، به بررسی صداهای فیل‌ها یا «غرش‌های» آن‌ها که در پارک‌های ملی سامبورو و آمبوسلی کنیا بین سال‌های ۱۹۸۶ تا ۲۰۲۲ ضبط شده بود، پرداختند.

سپس با استفاده از یک الگوریتم هوش مصنوعی، توانستند ۴۶۹ صدای متمایز را شناسایی کنند.

این تحقیق نشان می‌دهد که فیل‌ها همیشه از نام‌ها در هنگام برقرار ارتباط استفاده نمی‌کنند و صدا زدن نام معمولاً در فاصله‌های زیاد و بین فیل‌های بالغ و جوان استفاده می‌شود.

محققان صدای یک دوست یا عضو خانواده یک فیلم را ضبط کرده و آنرا در نزدیکی فیلی پخش کردند که نامش صدا زده می‌شود. سپس دیده شد که حیوان با واکنش مثبت و پرانرژی به سمت صدا حرکت کرده است. این در حالی است که او چنین واکنشی را در برابر شنیدن نام‌های دیگران از خود بروز نداده است.

محققان معتقدند که این کشف می‌تواند تأثیرات مهمی در حفاظت از فیل‌ها در طبیعت داشته باشد. جورج ویتتمایر، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: «توانایی ارتباط با فیل‌ها می‌تواند تغییر بزرگی در حفاظت از آن‌ها ایجاد کند. به عنوان مثال، می‌توانیم به آن‌ها هشدار دهیم که از مزارع مردم دوری کنند تا آسیبی نبینند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها