کمیته بین‌المللی المپیک طالبان را به بازی‌های المپیک پاریس راه نمی‌دهد

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۲۵

کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کرد که هیچ یک از مقام‌های طالبان اجازه حضور در بازی‌های المپیک پاریس ۲۰۲۴ را نخواهند داشت. سخنگوی این کمیته گفت افغانستان با تیمی شامل سه زن و سه مرد و ترکیبی که برابری جنسیتی را برجسته می‌کند به المپیک پاریس می‌آید.

مارک آدامز، سخنگوی کمیته بین‌المللی المپیک روز پنجشنبه، ۲۴ جوزا، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «تشکیل تیم برابر جنسیتی پیامی برای افغانستان است که تحت حاکمیت طالبان دسترسی زنان و دختران به ورزش، سالن‌های ورزشی و بدنسازی را محدود کرده است.»

آقای آدامز گفت کمیته بین‌المللی المپیک، رئیس کمیته ملی المپیک افغانستان را به رسمیت شناخته است و دبیرکل آن در حال حاضر در تبعید به سر می‌برد.

سخنگوی کمیته بین‌المللی المپیک می‌گوید: «ما با رئیس کمیته ملی المپیک افغانستان و دبیرکل در تبعید آن‌ها کار کرده‌ایم و به صراحت اعلام می‌کنیم که یک تیم برابر جنسیتی می‌خواهیم.»

مارک آدامز گفت: «در پاریس جایی برای مقام‌های طالبان وجود نخواهد داشت. هیچ نماینده‌ای از مقام‌های رسمی دولت طالبان برای حضور در بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ اعتبار نخواهد داشت.»

این کمیته اخیرا گفته بود که در حال مذاکره با کمیته ملی افغانستان و مقام‌های ورزشی به هدف از بین بردن محدودیت‌های فعلی برای ورزش زنان و دختران در افغانستان است.

قرار است ورزشکاران مرد در رشته‌های دو میدانی، شنا و جودو شرکت کنند درحالی که ورزشکاران زن افغان در بازی‌های دو میدانی و دوچرخه‌سواری شرکت می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها