گزارشگر ویژه سازمان ملل: میلیون‌ها دختر افغان حاضر نیستند رویاهای خود را رها کنند

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۲۵

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان می‌گوید میلیون‌ها دختر افغان حاضر نیستند رویاهای خود را ترک کنند.

ریچارد بنت از جامعه جهانی خواست عزم خود را برای ایستادن در کنار زنان و دختران افغان، به میزان عزم خود این زنان و دختران قوی سازد.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل همچنان تاکید کرد که از حق تحصیل دختران در افغانستان باید دفاع شود. او همچنان اذعان کرد که آموزش یک حق بشری است و نمی‌توان برای تحقق آن منتظر آن‌ها (طالبان) ماند.

این در حالی است که بسیاری از مقامات و سازمان‌های جهانی در پی هزار روزه شدن ممنوعیت آموزش در افغانستان واکنش نشان دادند و ممنوعیت آموزش دختران افغان را محکوم کرده‌اند.

صندوق کودکان سازمان ملل روز پنچشنبه، ۲۴ جوزا، اعلام کرد که با هزار روز محرومیت دختران بالاتر از صنف ششم از آموزش در افغانستان، سه میلیارد ساعت درسی هدر رفته است. این سازمان همچنان گفت ممنوعیت آموزش دختران از سوی طالبان، نقض آشکار حق تحصیل زنان است.

رینا امیری، نماینده امریکا در امور زنان افغان گفت طالبان با ممنوع قرار دادن آموزش دختران بالاتر از صنف ششم، «آینده افغانستان را نابود کرده‌اند.»

از سویی هم گوردون براون، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور آموزش جهانی، محروم کردن دختران افغان از حقو آموزش را عمل شنیع و نقص کنوانسیون حقوق کودکان خواند.

این در حالی است که هبت الله آخنده زاده، رهبر دیده ناشده طالبان در پیام عیدی، همزمان با یک هزار روزه شدن ممنوعیت اموزش دختران گفت «حقوق شرعی» تمامی افغان‌ها تامین شده‌است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها