باشندگان مزار شریف از افزایش جرایم جنایی در این شهر نگران‌اند

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۶

برخی از باشندگان مزار شریف در تماس با افغانستان اینترنشنال از افزایش ناامنی و جرایم جنایی در این شهر ابراز نگرانی کردند. آنها می‌گویند کارمندان حکومت پیشین و خانواده‌های بازرگانان بلخ در ماه‌های اخیر هدف ترور و آدمربایی در این شهر قرار گرفته‌اند.

باشندگان ولایت بلخ اعضای طالبان و مقامات محلی این گروه را متهم می‌کنند که در «ترور و آدم‌ربایی‌ها» در این ولایت دست دارند.

در اوایل ماه جوزا افراد مسلح به داکتر یوسف صمیم، معاون ریاست صحت عامه حکومت پیشین در بلخ و برادرش قاضی محمد یاسین حمله شد.

در این حمله قاضی محمد یاسین، برادر داکتر یوسف صمیم به اثر اصابت چندین گلوله جان باخت و خود آقای صمیم به شدت زخمی شد. این مقام دولت پیشین هم اکنون در شفاخانه‌ای در کابل بستری است.

باشندگان شهر مزار شریف می‌گویند دست‌کم چهار گلوله به ناحیه شکم و کمر او اصابت کرده است.

طالبان با گذشت چند روز از این حمله، ادعا کردند که سه نفر را در پیوند به این رویداد بازداشت کرده‌اند. هرچند طالبان جزیات بیشتری در مورد هویت این افراد ارائه نکرده‌ است. اما منابع از مزار شریف به افغانستان اینترنشنال گفتند دو نفر از عاملان این رویداد از مسئولین استخبارات طالبان در لوای سوم بلخ بودند.

این در حالی است که در اوایل ماه جاری کودک یک بازرگان بلخی از سوی تفنگ‌داران ناشناس که لباس طالبانی به تن داشتند ربوده شد. این کودک فرزند حاجی عبدالله پنبه فروش، یکی از بازرگانان بلخی بود که با گذشت دو هفته از چنگ آدم‌ربایان آزاد شد.

طالبان ادعا کردند که سه نفر را به اتهام ربودن این کودک دستگیر کردند. اما طالبان تا هنوز در مورد هویت این ربایندگان و عضویت آن‌ها در این گروه جزیات ارائه نکرده است.

برخی از باشندگان بلخ می‌گویند که خانه‌های مردم این ولایت از سوی طالبان بارها بازرسی شده و مردم عام در این شهر به سلاح دسترسی ندارند. به گفته این باشندگان بلخ، افراد طالبان برای اخازی از بازرگانان این شهر، بر آن‌ها فشار وارد می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبر

رادیو

پادکست‌ها