طالبان: در یک هفته بیش از ۱۰ هزار مهاجر افغان از ایران و پاکستان اخراج شده‌اند

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۶

براساس آمار وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان طالبان، در یک هفته گذشته ۱۰ هزار و ۲۷۳ مهاجر افغان از ایران و پاکستان به افغانستان بازگردانده شده‌اند.

از این میان هفت هزار و ۴۲۲ مهاجر از ایران و دو هزار و ۸۵۱ نفر دیگر از پاکستان برگردانده شده‌اند.

براساس گزارش‌های روزانه‌ای که وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان طالبان پخش کرده است، این مهاجرین از ۱۹ تا ۲۶ جوزا از دو کشور همسایه اخراج شده‌اند.

به گفته وزارت مهاجرین و عودت کنندگان طالبان در میان مهاجران برگردانده شده از این دو کشور، کودکان و زنان نیز حضور دارند.

این وزارت می‌افزاید که مهاجران افغان از گذرگاه‌های تورخم، اسپین بولدک، اسلام‌قلعه و پل ابریشم به افغانستان بازگشته‌اند.

دولت پاکتسان و ایران در ماه‌های پسین روند اخراج مهاجران افغان از این کشورها را به شدت افزایش داده است. برخی از مهاجران برگردانده شده از ایران و پاکستان می‌گویند که پولیس پاکستان و ایران پیش از اخراج آن‌ها را بازداشت و زندانی کرده‌ است.

به گفته برخی از مهاجران، دولت پاکستان مهاجران افغان فاقد مدرک قانونی اقامت در این کشور را معمولا سه ماه زندانی می‌کند و پس از آن به افغانستان باز می‌گرداند.

در همین حال برخی از مهاجران افغان در ایران نیز در تماس با افغانستان اینترنشنال و فرستادن ویدیوهایی ادعا کرد‌ه‌اند که پولیس ایران با آن‌ها بدرفتاری کرده‌ است.

مقامات پاکستان و ایران در پی اخراج مهاجران افغان گفته‌اند که روند اخراج مهاجران افغان صرف شامل کسانی می‌شود که مدرک قانونی اقامت در این کشورها را ندارند. اما شماری از مهاجران بازگردانده شده از این دو کشور گفته‌اند که با وجود داشتن ویزای قانونی باز هم از سوی پولیس بازداشت و به افغانستان بازگردانده شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها