ناتو مایل به افزایش آمادگی اتمی در واکنش به تهدید روسیه و چین است

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۷

دبیرکل ناتو گفت که در مواجهه با تهدید فزاینده چین و روسیه، در حال رایزنی با اعضای این ائتلاف است تا سلاح‌های اتمی بیشتری را در حالت آماده‌باش قرار دهند.

ینس استولتنبرگ تاکید کرد که ناتو باید زرادخانه‌ هسته‌ای خود را به رخ جهان بکشد.

به گزارش دیلی تلگراف، استولتنبرگ در مقر ناتو در بروکسل، درباره تهدید چین هشدار جدی داد و گفت که استراتژی هسته‌ای ناتو برای آماده‌سازی این ائتلاف برای دنیای خطرناک‌تر است.

او فاش کرد که ایزنی فعالی بین اعضا در مورد خارج کردن موشک‌ها از انبار و آماده‌سازی آنها در حال انجام است تا این اقدام‌های شفاف به بازدارندگی کمک کند.

آقای استولتنبرگ گفت: «من وارد جزئیات فنی در مورد اینکه چند کلاهک هسته‌ای باید عملیاتی شوند و کدام‌ کلاهک‌ها در زرادخانه باشند، نمی‌شوم. اما ما نیاز به رایزنی در مورد این مسائل داریم. این دقیقاً همان کاری است که ما انجام می‌دهیم.»

وی هشدار داد که چین در حال سرمایه‌گذاری هنگفت در حوزه تسلیحات مدرن از جمله زرادخانه هسته‌ای خود است که به گفته او تا سال ۲۰۳۰ به ۱۰۰۰ کلاهک افزایش خواهد یافت.

دبیرکل ناتو گفت: «این بدان معناست که در آینده‌ای نه چندان دور، ناتو ممکن است با چیزی روبرو شود که قبلاً هرگز با آن مواجه نبود که آن عبارت از دو دشمن بالقوه هسته‌ای، چین و روسیه است.»

هشدارهای استولتنبرگ پس از آن صورت گرفت که گروه هفت، هفته گذشته در بیانیه‌ای از چین و روسیه به شدت انتقاد کرد و از بیجینگ خواستند تا ارائه فناوری تسلیحاتی به مسکو را متوقف کند.

دبیرکل ناتو تاکید کرد که امریکا و متحدان اروپایی آن اکنون در حال مدرن‌سازی توان بازدارنده هسته‌ای خود در مواجهه با تهدید فزاینده روسیه هستند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، بارها تهدید به استفاده از سلاح هسته‌ای در اوکراین را کرده و کلاهک‌های جنگی را در نزدیکی مرزهای اروپا مستقر کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها