نمایندگان جامعه مدنی افغانستان به نشست دوحه 'دعوت نشده‌اند'

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۸

خبرگزاری فرانسه به نقل منابع دیپلوماتیک گزارش داد که نمایندگان جامعه مدنی افغانستان به سومین نشست دوحه دعوت نشده‌اند.

دبیرکل ملل متحد نیز در این جلسه شرکت نخواهد کرد.

این در حالی است که طالبان روز یکشنبه اعلام کرد در این نشست حضور می‌یابد.

در گزارش خبرگزاری فرانسه که روز یکشنبه نشر شده، آمده که برنامه‌هایی برای مشوره با اعضای جامعه مدنی قبل و‌ بعد از نشست دوحه برگزار خواهد شد، اما آن‌ها در نشست‌هایی که طالبان‌ حضور خواهند داشت، شرکت نمی‌کنند.

معلوم نیست اعضای جامعه مدنی که با آن‌ها مشوره صورت می‌گیرد، چه کسانی هستند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز برخلاف دو نشست قبلی دوحه به قطر نخواهد رفت.

طالبان و مقام‌های سازمان ملل هفته‌ها در کابل بر سر شرکت این گروه در نشست دوحه رای‌زنی کردند.

سرانجام طالبان روز یکشنبه اعلام کرد که یک هیئت این گروه برای شرکت در نشست سوم دوحه وارد به قطر خواهد رفت. طالبان در همین حال هشدار داده که اگر تغییری در ترکیب و اجندای نشست دوحه بیاید، می‌تواند بر تصمیم این گروه تاثیر بگذارد.

در نشست دوم دوحه نیز سازمان ملل تلاش کرد که طالبان را برای شرکت در آن متقاعد کند اما ین تلاش‌ها نتیجه نداد. طالبان در آن زمان شرایطی گذاشته بود از جمله اینکه هیچ کسی به نمایندگی از افغان‌ها به جز این گروه در نشست شرکت نکند.

به نظر می‌رسد در سومین نشست دوحه، ملل متحد خواسته‌های طالبان را پذیرفته و این نشست به گونه‌ای برگزار خواهد شد که نمایندگان حاضر در آن از افغانستان، تنها طالبان خواهند بود.

جنبش‌های اعتراضی زنان، احزاب و جریان‌هایی سیاسی مخالف طالبان بارها تصریح کرده‌اند که برگزاری نشست دوحه در غیبت نمایندگان زنان و احزاب سیاسی، به مثابه امتیاز دادن به طالبان است.

جریان‌های سیاسی و زنان معترض در ۱۶ جوزا در یک بیانیه مشترک درباره نشست دوحه نوشتند: «تعامل با جریانات تروریستی مشکل را حل نساخته و بر پیامدهای بحران خواهد افزود.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها