هدر بار: ملل متحد برای به دست آوردن دل طالبان به حرف‌های گزارشگر خود گوش نمی‌دهد

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۸

معاون بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که گزارش جدید ریچارد بنت درباره «آزار و اذیت تکان دهنده و فزاینده زنان افغان به دست طالبان» صریح و انتقادی است.

خانم بار می‌گوید که سازمان ملل به منظور جلب همکاری طالبان، گزارش گزارشگر ویژه خود را نیز نادیده گرفته است.

بار روز دوشنبه در شبکه اکس نوشت که سازمان ملل مسئله زنان افغان را از نشست دوحه حذف کرده است.

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل گزارش اخیر خود در مورد وضعیت حقوق بشری افغانستان را فردا سه شنبه، ۲۹ جوزا به شورای حقوق بشر این سازمان ارائه می‌کند.

هدر بار گفته است:«نکته مایوس کننده این است که سازمان ملل در کل به گزارشگر ویژه حقوق بشر این سازمان گوش نمی‌دهد.»

معاون بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر گفته است که این گزارش آقای بنت نه تنها نقض جدی حقوق بشر را در افغانستان گزارش داده بلکه گام‌های عملی برای کشورها پیشنهاد می کند تا طالبان را بخاطر نقض حقوق بشر پاسخگو سازند.

خانم بار گفت با وجود چنین گزارشی از نقض گسترده حقوق بشر در حاکمیت طالبان، سازمان ملل برای اشتراک این گروه در دور سوم نشست دوحه به آن امتیاز داده است.

او گفت:«ما دریافتیم که طالبان براساس امتیازاتی که سازمان ملل برای آنها در نظر گرفته است، در دور سوم نشست دوحه اشتراک می‌کند. این امتیاز شامل عدم حضور زنان در دور سوم نشست دوحه و حذف مسایل حقوق زنان و حقوق بشر از آجندای این نشست است.»

ریچارد بنت، گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان، روز ۲۳ جوزا در گزارش جدیدش گفت آپارتاید جنسیتی به عنوان جنایت علیه بشریت، «دقیق‌ترین توصیف برای سرکوب نهادینه» زنان در افغانستان است.

او از دولت‌ها خواست تا آپارتاید جنسیتی را به عنوان جنایت علیه بشریت به رسمیت بشناسند.

بنت از کشورهای جهان خواست که «از عادی سازی و مشروعیت بخشی به مقام‌های حاکم» طالبان خودداری کنند.

او تاکید کرد که «ستم نظام یافته» علیه زنان افغان باید یکی از موضوعات عمده در نشست‌های بین‌المللی در مورد افغانستان و با طالبان باشد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گنج‌های پنهان
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها