دیدبان حقوق بشر: جهان طالبان را به خاطر جنایت علیه زنان پاسخگو قرار دهد

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۹

پژوهشگر بخش زنان دیدبان حقوق بشر در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل از جهان خواست طالبان را در قبال «جنایت» علیه زنان پاسخگو قرار دهد.

سحر فطرت گفت واکنش بین‌المللی در برابر اقدامات طالبان طی سه سال گذشته ناکافی و ناامید کننده بوده است.

پژوهشگر بخش زنان دیدبان حقوق بشر در پنجاه و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل، از آخرین گزارش ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر ملل متحد برای افغانستان در مورد وضعیت زنان و دختران افغان استقبال کرد.

سحر فطرت با اشاره به نشست آتی دوحه گفت کنار گذاشتن زنان افغان در این نشست نقض آشکار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در مورد زنان، صلح و امنیت است.

خانم فطرت از کشورهای عضو سازمان ملل متحد خواست مشارکت کامل، معنی‌دار و ایمن زنان افغان را در تمام بحث‌های مربوط به افغانستان تضمین کنند.

پژوهشگر بخش زنان دیدبان حقوق بشر تاکید کرد که کشورها باید به توصیه‌های گزارشگر ویژه سازمان ملل توجه کنند. او گفت جهان باید به درخواست‌های ریچارد بنت برای به رسمیت شناختن آپارتاید جنسیتی به عنوان جنایت علیه بشریت به طور جدی توجه کنند.

سحر فطرت همچنین با تاکید بر ایجاد میکانیزم پاسخگویی جامع گفت: «کشورها در مورد سوءاستفاده‌های گذشته و جاری طالبان از جمله جنایات علیه دختران و زنان اقدامات زودهنگام انجام دهند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها