آمار جان‌باختگان در مراسم حج امسال از هزار نفر فراتر رفت

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۳۱

خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه، ۳۱ جوزا گزارش داد که آمار جان‌باختگان در حج امسال به یک هزار و ۸۱ تن رسیده است. قربانیان از حدود ۱۰ کشور مختلف هستند.

دلیل جان‌باختن زائران تاکنون مشخص نیست اما گرمای ۵۲ درجه سانتی‌گراد می‌تواند یکی از دلایل باشد.

براساس آمارهای ارائه شده از سوی دیپلومات‌های کشورها، بیش از نیمی از قربانیان حج امسال را زائرانی تشکیل می‌دهد که بدون دریافت جواز حج در مراسم امسال اشتراک کرده بودند.

براساس قوانین وضع‌شده از سوی عربستان سعودی برای مراسم حج، هر زائر باید برای انجام مراسم از پیش ثبت‌نام و مجوز دریافت کند اما سالانه صدها هزار نفر به دلیل گزاف بودن هزینه جواز حج تلاش می‌کنند بدون اخذ مجوز مراسم حج را انجام دهند.

کسانی که مجوز دریافت نکنند، به خدمات صحی، غذایی و رفاهی مناسب دسترسی نخواهند داشت و به همین دلیل مرگ و میر در میان زائران بدون مجوز بیشتر است.

به گفته منابع دیپلوماتیک، در مراسم حج امسال بیش از ۶۵۸ جاجی جان‌باخته مصری ۶۳۰ تن آنها مجوز حج را نداشتند. هرچند دلیل مرگ‌ومیر حاجیان امسال اعلام نشده، با این حال در گزارش‌ها آمده است که دمای نزدیک به ۵۲ درجه سانتی‌گراد در مکه می‌تواند دلیل اصلی این موضوع باشد.

بعد از مصر، اندونزیا با ۱۸۰ نفر جان‌باخته در درجه دوم قرار دارد. پاکستان هم اعلام کرده که ۳۵ زائر حج از این کشور جان باخته‌اند.

پارسال تنها ۳۰۰ زائر در مراسم حج جان باخته بودند.

وزارت حج و اوقاف طالبان از برگشت تمام زائران افغان به اقامتگاه‌های خود در مکه خبر داده است. تاکنون هیچ مورد فوتی افغان در مراسم حج امسال گزارش نشده است. این وزارت گفته که روند برگشت زائران به زودی آغاز خواهد شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها