انتقاد تند مدافعان حقوق بشر از دعوت نشدن زنان به نشست دوحه

جمعه ۱۴۰۳/۰۴/۰۱

سیما سمر، رئیس پیشین کمیسیون حقوق بشر افغانستان حذف نمایندگان زنان از نشست دوحه را «تسلیمی غیرمستقیم» به خواست طالبان خوانده است.

حبیبه سرابی، عضو پیشین هیئت مذاکره‌کننده با طالبان هم گفته که برای جامعه جهانی تعامل با طالبان مهمتر از حقوق زنان و دموکراسی است.

خانم سمر روز جمعه (اول سرطان) به روزنامه گاردین گفت که سازمان ملل با حذف زنان و برای کشاندن طالبان به میز مذاکره به خواست این گروه تن داده است.

او گفت: «این وضعیت تسلیم غیرمستقیم در برابر خواست طالبان است. قانون، دموکراسی و صلح پایدار بدون در نظر گرفتن نیمی از جمعیت جامعه که زنان هستند امکان پذیر نیست. فکر نمی‌کنم از اشتباهات گذشته چیزی یاد گرفته باشیم.»

حبیبه سرابی، یکی از اعضای هیئت مذاکره حکومت پیشین با طالبان، هم به گاردین گفته است که جامعه جهانی تعامل با طالبان را بر حقوق زنان اولویت داده است. خانم سرابی گفته است که جامعه جهانی می‌خواهد با طالبان تعامل کند و «همیشه آجندای خودشان بسیار مهمتر از زنان افغانستان، دموکراسی و هرچیزی دیگری بوده است.»

هدر بار، مسئول بخش زنان دیدبان حقوق بشر هم گفته است آنچه در افغانستان رخ می‌دهد جدی‌ترین بحران حقوق زنان در جهان است و اینکه سازمان ملل چنین نشستی را تشکیل دهد، در مورد حقوق زنان بحث نکند و زنان افغان هم در آن حضور نداشته باشند، اتفاق فراتر از باور است.

خانم بار گفته است:«تنها توضیح قابل قبول این است که آنها [سازمان ملل] این کار را انجام می‌دهد تا طالبان را به میز مذاکره بکشانند، اما برای چه؟ در حال حاضر، سه سال تعامل دیپلوماتیک چیزی به بار نیاورده است.»

این مقام دیدبان حقوق بشر گفته است که این برنامه سازمان ملل طالبان را جسورتر ساخته، به آنها مشروعیت می‌بخشد و آنها را به یک پیروزی سیاسی بزرگ می‌رساند. او به گاردین گفت: «این یک خیانت نه فقط به زنان افغان بلکه به تمام زنان در سراسر جهان است.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
مکزیک - زیر درختان نخل لوس کوموندو
خبرها

رادیو

پادکست‌ها