در آستانه نشست دوحه؛ بیش از ۴۰ سازمان سیاسی افغانستان در ژنو جلسه گرفتند

جمعه ۱۴۰۳/۰۴/۰۱

بیش از چهل سازمان مدنی و سیاسی افغانستان برای ایجاد انسجام در میان نیروهای غیرطالبان، نشست دو روزه‌ای در ژنو برگزار کردند.

نصیراحمد اندیشه، سفیر دایم افغانستان در ژنو می‌گوید که انسجام این نهادها برای شرکت در نشست‌های بین‌المللی ضروری است.

آقای اندیشه به افغانستان اینترنشنال گفت هدف از این نشست این بوده که شبکه‌ای از نیروهای نوظهور سیاسی و مدنی با در نظر داشت تفاوت‌ها و اهدافشان در خارج از کشور بتوانند به یک اجماع کلی برسند.

او می‌گوید که این کنفرانس ادامه نشست آنتالیا بوده که در آن نهادهای سیاسی و موسسات جامعه مدنی برای سهم‌گیری در مذاکرات بین‌المللی مرتبط با افغانستان متحد شده و سهم بگیرند.

سفیر دایم افغانستان در ژنو افزود که در حال حاضر که نمایندگان جامعه مدنی افغانستان در نشست دوحه و سایر نشست‌های بین‌المللی شرکت ندارند.

او تاکید کرد که اتحاد بین نهادهای مدنی و سیاسی افغانستان این پیام را به جامعه جهانی و کشورهای منطقه می‌رساند که اکثریت مردم افغانستان که طالب نیستند، نباید در نشست‌ها فراموش شوند و نبود آن‌ها یک خلای بزرگ خواهد بود.

سومین نشست دوحه درباره‌‌ افغانستان، در پایان ماه جاری میلادی به میزبانی سازمان ملل در قطر برگزار می‌شود. طالبان برخلاف دور قبل گفته‌اند که در نشست شرکت می‌کنند.

هرچند سازمان ملل هنوز دستور کار این نشست را به گونه رسمی اعلام نکرده است اما سازمان‌های حقوق بشری گزارش دادند که موضوع سرکوب زنان و محرومیت آنها از حقوقشان در افغانستان از موضوعات مورد بحث این نشست حذف شده است.
سازمان‌های حقوق بشری نیز از دعوت نشدن نمایندگان زن و جامعه مدنی افغانستان در نشست دوحه به شدت انتقاد کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

شهرهای باستانی
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها