فوزیه کوفی: حذف زنان و نیروهای دموکراتیک از نشست سوم دوحه، شکست دیگری برای سازمان ملل است

شنبه ۱۴۰۳/۰۴/۰۲

نماینده سابق پارلمان افغانستان می‌گوید حذف زنان، نهادهای مدنی و نیروهای دموکراتیک شکست دیگری برای سازمان ملل است که اکنون خود را تنها بازیگر افغانستان می‌داند.

فوزیه کوفی گفت طراحی نشست دوحه بر میل طالبان در تضاد با قطعنامه ۲۷۲۱ شورای امنیت است.

فوزیه کوفی در اکس نوشت کنار گذاشتن جمهوری اسلامی افغانستان از پروسه اول دوحه منجر به شکست عمیقی شد که در پی آن همه نهادهایی که با خون و سرمایه جمعی مردم افغانستان و شریکان بین‌المللی آن‌ها ساخته شده بود، فرو پاشید.

خانم کوفی که عضو هیئت مذاکره‌کننده دولت سابق افغانستان با طالبان بود، درباره پیامدهای ناگوار نشست سوم دوحه نیز هشدار داد.

فعالان حقوق بشر می‌گویند سازمان ملل زنان و نیروهای دموکراتیک مخالف طالبان را از نشست سوم دوحه حذف کرده است.

پیش از این طالبان برای شرکت در سومین نشست دوحه شرط‌هایی تعیین کرده بودند.

تعیین اجندای دلخواه طالبان، واگذاری کرسی افغانستان در ملل متحد به این گروه و دعوت‌نکردن از اعضای جامعه مدنی از جمله شرط‌های طالبان برای شرکت در نشست سوم دوحه بود.

طالبان همچنین از سازمان ملل خواسته بودند که از تعیین نماینده ویژه جدید برای افغانستان منصرف شود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان روز یکشنبه، ۲۸ جوزا اعلام کرد که نمایندگان این گروه در سومین نشست دوحه در باره افغانستان شرکت خواهند کرد.

آقای مجاهد گفت طالبان «پس از بررسی اجندای نشست سوم دوحه، تصمیم به شرکت در این نشست را گرفت» چون آن را به «نفع افغانستان» می‌داند.

قرار است نشست سوم دوحه به میزبانی سازمان ملل و با حضور نمایندگان ویژه کشورها در امور افغانستان به تاریخ ۱۰ و ۱۱ سرطان برگزار می‌شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها