رحمت‌الله نبیل از زنان و فعالان حقوق بشر خواست روابط با ملل متحد را به حال تعلیق درآورند

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۰۳

رحمت‌الله نبیل، رئیس سابق امنیت ملی افغانستان از زنان افغان و فعالان مدنی خواست روابط با سازمان ملل را به حال تعلیق درآورند.

آقای نبیل می‌گوید سازمان ملل متحد با حذف و به انزوا راندن زنان و جامعه مدنی، در کنار طالبان قرار گرفته است.

او خواستار تعلیق روابط رسمی زنان و فعالان حقوق بشر با سازمان ملل است.

آقای نبیل گفت: «این تعلیق باید تا زمانی ادامه یابد که سازمان ملل و رهبری آن استانداردهای دوگانه خود را در قبال مردم افغانستان اصلاح کنند و اصول منشور ملل متحد را رعایت کنند.

آقای نبیل در شبکه اجتماعی اکس نوشت که سازمان ملل متحد با این تصمیم به گونه آشکارا به منشور خود خیانت کرده است.

آقای نبیل همچنان نوشت که سازمان ملل متحد بارها تسلیم خواست‌های طالبان شده و حقوق اولیه انسانی و خواست‌های افغان‌ها را نادیده گرفته است.

وی افزود: «در منشور سازمان ملل متحد بر حقوق اساسی بشر، کرامت و ارزش انسانی و برابری حقوق زن و مرد تاکید شده است اما این سازمان در حفظ این اصول در افغانستان کوتاهی کرده است.»

رئیس پیشین امنیت ملی همچنین به تبعیض جنسیتی از سوی طالبان اشاره کرد و گفته که زنان افغانستان با بحران ظلم سیستماتیک مواجه‌اند.

رحمت الله نبیل این اظهارات را در حالی بیان کرد که خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده است که نمایندگان جامعه مدنی افغانستان در سومین نشست دوحه دعوت نشده اند.

این در حالی است که مدافعان حقوق بشر از دعوت نشدن زنان به نشست دوحه انتقاد کردند.

سیما سمر، رئیس پیشین کمیسیون حقوق بشر افغانستان حذف نمایندگان زنان از نشست دوحه را «تسلیمی غیرمستقیم» به خواست طالبان خوانده است.

حبیبه سرابی، عضو پیشین هیئت مذاکره‌کننده با طالبان هم گفته که برای جامعه جهانی تعامل با طالبان مهم‌تر از حقوق زنان و دموکراسی است

گفته می‌شود دبیرکل سازمان ملل متحد در این نشست شرکت نخواهد کرد.

اما طالبان تصمیم گرفته‌اند در سومین نشست دوحه درباره افغانستان که در چند روز آینده در قطر تحت نظارت سازمان ملل متحد برگزار می شود، شرکت کنند.

تاکنون سازمان ملل رسما به واکنش و پرسش‌های اساسی زنان در مورد حذف زنان از نشست دوحه، پاسخ نداده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
نگاه ژرف
گورباچف

رادیو

پادکست‌ها