خبرنگاران بدون مرز از افزایش قتل خبرنگاران در پاکستان ابراز نگرانی کرد

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۰۴

در پی قتل یک خبرنگار در پاکستان، گزارشگران بدون مرز از دولت این کشور خواست برای محافظت از روزنامه‌نگاران اقدام کند.

هفته گذشته یک خبرنگار در منطقه لندی کوتل کشته شد و گزارشگران بدون مرز گفت امسال چهار خبرنگار در پاکستان کشته شده است.

گزارشگران بدون مرز می‌گوید دولت پاکستان مکلف است از خبرنگاران این کشور حفاظت کرده و قاتلان آن‌ها را بازداشت و مجازات کند.

سازمان گزارشگران بدون مرز گفت خلیل جبران، خبرنگار رسانه پشتو زبان خیبرنیوز که فعالیت‌های خراب‌کارانه طالبان پاکستانی را در خیبرپختونخوا، مناطق مرزی با افغانستان پوشش می‌داد، شامگاه ۲۹ جوزا از سوی افراد مسلح ناشناس به ضرب گلوله کشته شد.

سازمان گزارشگران بدون مرز، از خلیل جبران به عنوان یک خبرنگار با تجربه یاد کرده می‌گوید که او پیش از این حادثه در مورد تهدید شدن خود به نهادهای امنیتی پاکستان خبر داده بود.

سلیا مرسیه، رئیس واحد آسیای جنوبی گزارشگران بدون مرز گفت تنها در پنچ هفته گذشته این چهارمین خبرنگاری است که در پاکستان مورد حمله مسلحانه قرار گرفته و به قتل می‌رسند.

سلیا مرسیه تصریح کرد که پاکستان به ویژه مناطق قبیله‌ای آن از مرگبارترین مناطق جهان برای خبرنگاران است. او اضافه کرد که قاتلان و جنایت‌کاران به گونه سیستماتیک از پیگرد در این کشور معاف می‌شوند.

این مقام گزارشگران بدون مرز از دولت پاکستان خواست که پرونده قتل خلیل جبران را به گونه کامل بررسی کرده و عاملان آن را مجازات کند.

گزارشگران بدون مرز می‌گوید از این چهار خبرنگار کشته شده در هفته‌های پسین، اولین مورد قتل اشفق حسین سیال بود که در اواخر ماه ثور از سوی مهاجمان مسلح در پنجاب کشته شد.

این سازمان می‌افزاید که کامران داور، روزنامه‌نگار آزاد در اوایل ماه جوزا در وزیرستان شمالی ایالت خیبرپختونخوا به قتل رسید‌ و نصرالله گدانی، خبرنگار روزنامه‌ عوامی آواز در هفته‌های گذشته در ایالت سند پاکستان ترور شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها