نبیل: نماینده امریکا در صورت سکوت در مورد حضور زنان در نشست دوحه استعفا دهد

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۰۴

رحمت‌الله نبیل، سیاستمدار شناخته‌شده افغان، سکوت نمایندگان وزارت خارجه امریکا در مورد محرومیت زنان افغان از شرکت در دور سوم نشست دوحه را نگران‌کننده خواند.

او از رینا امیری خواست که در این مورد « موقف گیری نماید یا استعفا دهد.»

آقای نبیل روز دوشنبه، ۴ سرطان در حساب کاربری خود در اکس نوشت که دفاع از حقوق زنان افغان جز وظایف نماینده امریکا در امور زنان افغانستان است.

او نوشت:«گروه‌های جامعه مدنی افغانستان باید از او بخواهند که یا به این موضوع رسیدگی کند و موقف‌گیری نماید یا استعفا دهد. بی کفایتی کامل او اکنون در معرض دید عموم قرار گرفته است.»

دور سوم نشست دوحه قرار است در هفته پیش روز به میزبانی سازمان ملل متحد در دوحه قطر برگزار شود. نمایندگان زنان و جامعه مدنی افغانستان در نشست اصلی با حضور نماینده طالبان شرکت نخواهند داشت.

سخنگوی سازمان ملل روز یکشنبه گفت که موضوع حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان در نشست دوحه برجسته خواهد بود.

گفته می‌شود که سازمان ملل نشستی جداگانه، همزمان با نشست اصلی دو روزه، برای شنیدن خواسته‌های نمایندگان زنان و جامعه مدنی افغانستان در دوحه دایر خواهد کرد.

بنا به اطلاعات رسیده به افغانستان اینترنشنال، وست و امیری هنوز در مورد شرکت در نشست دوحه تصمیمی نگرفته‌اند.

منابع دیپلوماتیک به افغانستان اینترنشنال گفتند که ایالات متحده و چند کشور عمده غربی به محرومیت زنان و اجندای نشست دوحه اعتراض کرده‌اند. آنان خواستار حضور نمایندگان زنان و جامعه مدنی در این نشست اند.

پیش از طالبان تهدید کرده بود که در صورت تغییر در دستورکار از اشتراک در این نشست خودداری خواهد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
شهرهای باستانی

رادیو

پادکست‌ها