شبکه الجزیره: پاکستان مرحله دوم اخراج مهاجران افغان را آغاز می‌کند

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۱۰

انتظار می‌رود که حکومت پاکستان مرحله دوم اخراج مهاجران افغان بدون مدارک اقامت را یکشنبه، ۱۰ سرطان آغاز کند.

به نقل از شبکه الجزیره، مقامات پاکستانی در نظر دارند که در این مرحله احتمالاً ۸۰۰ هزار مهاجر افغان را به افغانستان بازگردانند.

حکومت پاکستان مرحله نخست اخراج افغان‌های بدون مدرک را به گونه رسمی در پاییز سال گذشته آغاز کرد که بر اساس آمار رسمی، ۵۴۱ هزار مهاجر افغان در این مرحله از پاکستان اخراج شدند.

بنا به آمار رسمی، ۴.۴ ملیون مهاجر افغان در این کشور به سر می‌برند که از آن میان ۱.۳۷میلیون مهاجر فاقد مدرک معتبر اقامتی اند.

حکومت پاکستان بار دیگر گفته که اگر مهاجران افغان به گونه داوطلبانه حاضر به برگشت نشوند، پولیس این کشور موظف است آن‌ها را دستگیر کند و به افغانستان بازگرداند.

فیلیپا کندلر، نماینده آژانس پناهندگان سازمان ملل در اسلام آباد به الجزیره گفت که پولیس پاکستان باید قبل اخراج مشخصات مهاجران افغان بدون مدرک را بررسی کند، زیرا بسیاری از مهاجران افغان در پاکستان، «نیاز جز دسته‌ای اند که بر اساس قوانین بین‌المللی نباید اخراج شوند».

او افزود که شمار زیادی از این مهاجران افغان پرونده مهاجرتی دارند و در هیچ‌گونه فعالیت تروریستی نقشی ندارند. او اذعان کرد حکومت با آن عده از مهاجران افغان که ثابت شد در حملات تروریستی نقش داشته‌اند، باید برخورد جداگانه داشته باشد.

در همین حال، برخی از مهاجران افغان که کمپ در شهر پشاور به سر می‌برند، به الجزیره گفتند که جامعه جهانی و حکومت پاکستان به آنها فرصت بدهند تا بتوانند به گونه «آبرومندانه از پاکستان خارج شوند».

این مهاجران همچنان گفتند که پولیس پاکستان شب‌هنگام به خانه‌های مهاجران هجوم آورده و در شرایط بسیار بدی آن‌ها را مجبور به ترک این کشور می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
شهرهای باستانی
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها