کرملین پیشنهاد میانجیگری اردوغان برای پایان جنگ اوکراین را رد کرد

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۱۴

با گذشت ۲۸ ماه از حمله نظامی روسیه به اوکراین و به رغم ادعای طرفین مخاصمه در استقبال از صلح، سخنگوی پوتین پیشنهاد میانجیگری ترکیه را رد کرد. هم‌زمان در دیگر سوی مخاصمه زلنسکی نیز با لحنی انتقادی از دونالد ترامپ خواست اگر طرحی برای پایان جنگ دارد، آن را هرچه زودتر مطرح کند.

روز چهارشنبه و در خلال دیدار روسای جمهور ترکیه و روسیه در حاشیه اجلاس همکاری‌های شانگهای در کشور قزاقستان، رجب طیب اردوغان به ولادیمیر پوتین گفت که کشورش طرحی برای پایان مخاصمه میان مسکو و کی‌یف در دست دارد که راهگشا است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اما در فاصله‌ کوتاهی از این مکالمه، میانجیگری ترکیه بین روسیه و اوکراین را رد کرد.

سخنگوی دفتر ولادیمیر پوتین، در مصاحبه با تلویزیون روسیه به صراحت گفت که امکانی برای مداخله ترکیه در این میان متصور نیست.

دفتر ریاست جمهوری ترکیه چهارشنبه ۱۳ سرطان با اعلام اینکه رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری این کشور و ولادیمیر پوتین، همتای روس او در جریان دیدار خود در آستانه، پایتخت قزاقستان، در مورد جنگ اوکراین، درگیری‌های غزه، راه‌های پایان دادن به مناقشه سوریه و همچنین مبارزه با تروریسم گفت‌وگو کردند.

از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین در فبروری ۲۰۲۲، انقره همواره تلاش کرده تا نقشی برجسته در این میان ایفا کند. حصول توافق برای صدور غلات از دریای سیاه از ابتکارات مهم ترکیه در این مناقشه بوده است.

زلنسکی خطاب به ترامپ: اگر طرحی هست، همین الان مطرح کنید

در تحولی دیگر در همین رابطه، ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین، با اشاره به اظهارات دونالد ترامپ مبنی بر پایان دادن فوری به جنگ اوکراین در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از او خواست که اگر طرحی دارد زودتر آن را ارائه کند.

دونالد ترامپ در جریان مناظره تلویزیونی‌اش با جو‌بایدن با بیان اینکه برای بحران اوکراین راه‌حلی فوری دارد، گفت: «حتی قبل از اینکه به‌عنوان رئيس‌جمهور در بیستم جنوری کارم را شروع کنم، جنگ اوکراین را فیصله می‌دهم.»

زلنسکی در مصاحبه‌ای تلویزیونی با شبکه بلومبرگ گفت: «اگر ترامپ می‌داند که چگونه می‌توان جنگ را به پایان رساند باید همین امروز آن را به ما بگوید.»

رئیس‌جمهور اوکراین با ابراز نگرانی تلویحی از احتمال معامله‌ای پنهان میان ترامپ و پوتین گفت که می‌خواهد بفهمد که آیا بعد از انتخابات پیش‌رو در آمریکا، کشورش هنوز از پشتیبانی امریکا برخوردار است یا اینکه باید به تنهایی در برابر روسیه بایستد.

زلنسکی افزود: «جان من و مردم ما و کودکان ما، بازیچه نیست. پیام من این است که اگر طرحی دارند، حتی اگر هم قابل طرح در عموم نباشد باید به اطلاع ما برسد تا از قبل برای آن آماده شویم.»

اگرچه ترامپ در این مناظره اولیتماتوم پوتین مبنی بر تسلیم چهارمنطقه مورد مناقشه از سوی اوکراین به روسیه را غیرقابل قبول دانست، اما گفته شده است که او در صدد انجام مذاکره و توافقی با پوتین است که در قبال توقف گسترش ناتو به شرق به‌ویژه در مورد اوکراین و گرجستان و واگذاری بخش‌هایی از خاک اوکراین به مسکو، راه‌حلی برای پایان این جنگ پیدا کند.

دفتر انتخاباتی ترامپ از پاسخ یا اظهارنظر در این باره خودداری کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
گورباچف
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها