جان بولتن خواهان کمک نظامی امریکا به مقاومت ضد طالبان شد

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۱۸

جان بولتن، مشاور امنیت ملی پیشین امریکا در گفت‌وگو با افغانستان اینترنشنال گفت برای حل بحران در افغانستان باید طالبان کنار گذاشته شود.

او از کمک به رشد نیروهای مخالف طالبان حمایت کرد و خواهان کمک نظامی امریکا به گروه‌های مقاومت در افغانستان شد.

جان بولتن روز دوشنبه، ۱۸ سرطان گفت که دیدار مقام‌های امریکایی با طالبان، به ویژه مقام‌های استخباراتی دو طرف، به نفع امریکا نیست بلکه بیشتر به سود طالبان است، زیرا به این گروه مشروعیت می‌بخشد.

اشاره بولتن به دیدار دیوید کوهن، معاون سی‌آی‌ای با هیئت طالبان از جمله عبدالحق وثیق، رئیس اداره استخبارات طالبان در ۱۷ میزان ۱۴۰۱ در قطر است.

بولتن تاکید کرد که امریکا نباید برای دریافت اطلاعات استخباراتی از طالبان، پول پرداخت کند.

پیش از این شبکه ان‌بی‌سی به نقل از منابع آگاه گزارش داد که امریکا به دنبال همکاری اطلاعاتی بیشتر با طالبان برای مبارزه با تروریسم است.

دو منبع آگاه و یک مقام امریکایی سابق به ان‌بی‌سی گفتند که مقام‌های حکومت بایدن در حال گفت‌وگو درباره گسترش همکاری با حکومت طالبان در کابل برای مقابله با داعش است.

مقام‌های غربی درباره احتمال حملات تروریستی داعش خراسان در اروپا و امریکا هشدار داده اند، گروهی که عمدتاً در افغانستان حضور دارد و موفق به سه حمله مرگبار در ایران و روسیه شده است.

این مقام ارشد سابق حکومت ترامپ در عوض پیشنهاد داد که واشنگتن به سقوط طالبان کمک کند.

بولتن گفت:«فکر می‌کنم که راه حل بلند مدت این است که طالبان را کنار گذاشت. از نظر من، کمک‌ به گروه‌های مقاومت در داخل افغانستان و حتی کمک‌های نظامی و جنگی فراتر از کمک‌های اقتصادی می‌تواند به رشد مخالفان کمک کند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
گورباچف
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها