ارتش اوکراین می‌گوید در تلاش است همه نیروهای باقی‌مانده خود را از آخرین پایگاه‌شان در بندر محاصره‌شده ماریوپل تخلیه کند و کنترل شهر را پس از ماه‌ها بمباران به روسیه واگذارد. رئیس‌جمهور اوکراین به ۲۶۴ سربازی که از کارخانه فولاد ماریوپل تخلیه شده‌اند، عنوان قهرمان داده است.

۱۴۰۱/۲/۲۷

۱۴۰۱/۲/۲۶

ساکنان یک روستا در اوکراین می‌گویند سیل عمدی این روستای کوچک در شمال کی‌یف، پایتخت را از اشغال روسیه نجات داد. این سیل باتلاقی را ایجاد کرد و زمین‌ها و مزارع را زیر آب برد، اما از حمله روسیه به پایتخت جلوگیری کرد. روستاییان می‌گویند این کار ارزش این همه قربانی را داشت.

۱۴۰۱/۲/۲۶

ینس استولتنبرگ، سرمنشی سازمان ناتو می‌گوید که جنگ در اوکراین مطابق میل روسیه پیش نرفته است و اوکراینی‌ها با «دفاع شجاعانه» از سرزمین شان می‌توانند روس ها را در این جنگ شکست بدهند. او بار دیگر از اعضای ناتو خواست که ارسال سلاح به این کشور را ادامه بدهند.

۱۴۰۱/۲/۲۵

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، در دیدار با هیاتی از نمایندگان کنگره آمریکا که به این کشور سفر کرده، خواستار شناسایی روسیه به عنوان دولت حامی تروریسم شد. زلنسکی پیش‌تر از جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا نیز خواسته بود که روسیه را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار دهد.

۱۴۰۱/۲/۲۳

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا برای اولین‌ بار پس از حمله روسیه به اوکراین، با سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه گفتگوی تلیفونی کرد. در این گفتگو که روز جمعه انجام شد، وزیر دفاع امریکا خواستار آتش‌بس فوری در اوکراین شد.

۱۴۰۱/۲/۲۳

وزیران خارجه هفت کشور صنعتی جهان در نشست سالانه خود بر ارایه کمک‌های تسلیحاتی بیشتر به اوکراین و رسیدگی به بحران غذایی تاکید کردند. آلمان این نشست را «نشانه قوی اتحاد» برای انزوای جهانی روسیه خواند و بریتانیا هم از تحریم‌های تازه علیه شبکه مالی نزدیکان ولادیمیر پوتین خبر داد.

۱۴۰۱/۲/۲۰

رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید نگران است که ولادیمیر پوتین در جنگ اوکراین گیر کرده و راهی برای خروج از این جنگ نداشته باشد. جو بایدن گفت:پوتین به ‌اشتباه تصور کرد با حمله به اوکراین، اتحاد ناتو و اتحادیه اروپا را در هم می‌شکند اما آمریکا و کشورهای اروپا در حمایت از اوکراین متحد شدند

۱۴۰۱/۲/۱۸

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که معاون نخست‌وزیر این کشور از شهر بندری ماریوپل در جنوب و لنوواخا در شرق اوکراین که "به تصرف نیروهای روسی درآمده‌اند" بازدید کرده است. مارات خوسنولین وعده داده است که زندگی مسالمت‌آمیز در این مناطق ازسر گرفته خواهد شد و روسیه به این روند کمک می‌کند.

۱۴۰۱/۲/۱۶

جوبایدن، رئیس‌جمهور امریکا روز جمعه از کمک‌های جدید به اوکراین خبر داد. مهمات توپخانه‎‌ای، رادار و تجهیزات دیگر شامل این بسته کمک نظامی است. رویترز به نقل از یک مقام امریکایی نوشته که این کمک‌ها ۱۵۰میلیون دالر ارزش دارد، اما در بیانیه کاخ سفید به ارزش کمک اشاره‌ای نشده است.

۱۴۰۱/۲/۱۶

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید کمک استخباراتی امریکا به اوکراین در کشتن جنرال‌های روس را رد کرد. پیشتر، روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده بود که ارتش اوکراین با استفاده از اطلاعات استخباراتی ارائه‌شده از سوی امریکا ۱۲ جنرال روسیه را کشته است.

۱۴۰۱/۲/۱۶

جورج دبلیو بوش، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، با انتشار تصویری از گفتگوی خود با رئیس‌جمهور اوکراین در صفحه اینستاگرام خود، زلنسکی را «وینستون چرچیل زمان ما» خواند و از او به خاطر رهبری و تعهدش به آزادی قدردانی کرد.

بایگانی