دو مقام امریکایی گفتند که واشنگتن از تشکیل یک دادگاه ویژه برای رسیدگی به جرایم مربوط به «تجاوز بر اوکراین» حمایت خواهد کرد. این اولین بار است که امریکا ایجاد محکمه‌ خاص برای جنگ اوکراین را تایید می‌کند. قبلاً، اتحادیه اروپا و هالند از تاسیس این دادگاه حمایت کرده‌ بودند.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۸

شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۵

ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، روسای جمهور روسیه و ترکیه در مورد وضعیت اوکراین تلفنی گفت‌و‌گو کردند. ریاست جمهوری ترکیه می‌گوید که رجب طیب اردوغان در این گفت‌وگو بر پایان جنگ بین روسیه و اوکراین از طریق مذاکره تاکید کرده است.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۲

کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین، در مورد طرح پیشنهادی اوکراین برای صلح صحبت نکردند. به گزارش خبرگزاری ریانووستی، دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس‌جمهور روسیه روز چهارشنبه گفت در دیدار پوتین و شی فقط در مورد طرح خود چین تبادل نظر شد.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۱

کرملین روز سه‌شنبه گفت که ولادیمیر پوتین و شی جین‌پینگ، رهبران روسیه و چین، در باره طرح چین برای آتش‌بس در اوکراین صحبت‌های جدی و مفصل کردند. به گفته دیمتری پسکوف، آن‌ها در گام نخست بر کاهش خشونت‌ها به منظور دستیابی به آتش‌بس تاکید کردند. کشورهای غربی این طرح را رد کرده‌اند.

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۸

در آستانه سفر شی جین‌پینگ به مسکو، ولادیمیر پوتین از تمایل رهبر چین به ایفای «نقش سازنده» در حل بحران اوکراین استقبال کرد. رئیس‌جمهور چین که قبلاً طرح ۱۲ ماده‌ای خود را برای پایان مسالمت‌آمیز جنگ اوکراین مطرح کرده بود، قرار است با رئیس‌جمهور اوکراین نیز صحبت کند.

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۷

به گزارش رویترز، واگنر، شرکت نظامی خصوصی روسی گفته است که می‌خواهد تا اواسط ماه می سال جاری میلادی حدود ۳۰ هزار نفر را به کار گیرد. یوگنی پریگوژین، رئیس واگنر گفته مراکز استخدام این شرکت هفته گذشته در ۴۲ شهر روسیه افتتاح شد و به طور متوسط روزانه ۵۰۰ تا ۸۰۰ نفر استخدام می‌شود.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۴

ماتئوش موراویسکی، نخست‌وزیر پولند روز سه‌شنبه گفت که حکومت او ممکن است طی چهار تا شش هفته آینده جنگنده‌های میگ-۲۹روسی را به اوکراین تحویل دهد. اسلواکی نیز تعهد مشابهی را اعلام کرده است. این دو کشور امیدوارند که سایر حکومت‌های غربی نیز به این اقدام تشویق شوند.

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۲

یک منبع آگاه به رویترز گفت که دادگاه بین‌المللی جنایی به زودی اولین حکم بازداشت چند روس را در رابطه به جنگ اوکراین صادر خواهد کرد. کریم خان، دادستان این دادگاه می‌خواهد که آنها به علت نقش شان در ربودن کودکان اوکراینی، حمله بر زیرساخت‌های ملکی و احتمالا نسل‌کشی بازداشت شوند.

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۰

رئیس‌جمهور اوکراین می‌گوید روسیه از آغاز جنگ تاکنون بیش از ۵ هزار موشک و بیش از هزار پهپاد برای حمله به اوکراین استفاده کرده است. ولودمیر زلنسکی روز جمعه گفت مسکو دلیل منصفانه‌ای برای آغاز جنگ نداشت و حمله پوتین به کی‌یف «جنگ آشکار استبداد علیه آزادی است.»

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۸

هم‌زمان با ادامه محاصره شهر باخموت در شرق اوکراین، مقام‌های اوکراینی می‌گویند که روسیه کی‌یف و چندین شهر دیگر اوکراین را هدف حملات موشکی قرار داده است. به گفته مقام‌های اوکراینی، موشک‌های روسیه روز پنجشنبه به گونه گسترده به شهرهای مختلف اوکراین اصابت کردند.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۶

هم‌زمان با تشدید محاصره شهر باخموت، در شرق اوکراین، رئیس‌جمهور این کشور می‌گوید که نظامیان کشورش وعده داده‌اند که به دفاع از باخموت ادامه دهند. نیروهای روسی در تلاش اند کنترول باخموت را به دست آورند. این می‌تواند نخستین دستاورد آن‌ها در شش ماه گذشته در جنگ اوکراین را رقم بزند.

بایگانی

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید

رادیو