رهبران بلژیک، لیتوانیا و لهستان روز شنبه همزمان با سالگرد «قحطی هولودومور» به کی‌یف سفر کردند. هولودومور، یک قحطی بزرگ در تاریخ اوکراین است که در زمستان ۱۹۳۲ و ۱۹۳۳ توسط سیاست‌های دولت اتحاد جماهیر شوروی در دوران ژوزف استالین ایجاد شد و جان میلیون‌ها شهروند اوکراین را گرفت.

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۶

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۷

رئیس‌جمهور اوکراین روز یکشنبه گفت که روسیه دور جدید حملات راکتی برشهرهای اوکراین را آغاز خواهد کرد. او از نیروهای نظامی و شهروندان کشور خواست تا خود را برای این حملات آماده کنند. در عین حال، مسوولین بخش انرژی اوکراین گفتند که در حال احیای مجدد شبکه برق و گرمایش اوکراین هستند.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۳

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز پنجشنبه گفت که کی‌یف می‌تواند با برآورده کردن خواسته‌های مسکو به همه رنج‌های احتمالی مردم خود پایان دهد. به گزارش رویترز، سخنگوی کرملین با اشاره به حملات روسیه به شبکه انرژی اوکراین گفت که این حملات مردم عادی را هدف قرار نداده است.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۳

به دنبال راکت‌باران گسترده اوکراین توسط نیروهای روسی در روز چهارشنبه، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین از شورای امنیت ملل متحد خواست تا به توقف حملات هوایی روسیه بر زیرساخت‌های اوکراین کمک کند. حملات اخیر، کی‌یف و دیگر شهرهای اوکراین را در تاریکی و سرما فرو برده است.

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۳۰

جنرال سرگئی سرووکین، فرمانده جنگ روسیه در اوکراین که پیشنهاد عقب‌نشینی نیروهای روسیه از شهر خرسون را داد، اکنون تحت فشار فزاینده قرار دارد تا موفقیت‌هایی در میدان جنگ بدست آورد. سرووکین معتقد بود که با عقب‌نشینی از خرسون از نیروهای روسی می‌توان در نبردهای دیگر استفاده بهتر کرد.

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۳۰

رئیس آژانس دولتی انرژی اتمی روسیه روز دوشنبه هشدار داد که پس از گلوله باران یکشنبه، خطر حادثه هسته‌ای در نیروگاه زاپوریژژیا، بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا وجود دارد. مسکو و کی‌یف از زمانی‌که روس‌ها کنترل آنرا در ماه مارچ به‌دست گرفتند یکدیگر را به بمباران این نیروگاه متهم می‌کنند.

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۲۷

نخست‌وزیر اوکراین می‌گوید که موج اخیر حملات موشکی روسیه تقریبا نیمی از سیستم انرژی اوکراین را فلج کرده است. با بارش اولین برف زمستانی در کی‌یف، یک مقام هشدار داد که این شهر ممکن است با "تعطیلی کامل" شبکه برق خود مواجه شود. روسیه حمله به زیرساخت‌های اوکراین را شدت بخشیده است.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۶

جنرال مارک میلی، رئیس ستاد ارتش امریکا روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت که چانس پیروزی قاطع و زودهنگام اوکراین بر روسیه خیلی بالا نیست. او افزود که روسیه به رغم تحمل تلفات و عقب نشینی، از قدرت قابل ملاحظه نظامی برخوردار است.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۴

رویترز گزارش داد که کارمندان اداره دست نشانده روسیه در نوا کاخوفکا، در حال ترک کردن یکی دیگر از شهرهای بزرگ خرسون اند. آن طور که مقامات دست نشانده روسیه در آنجا گفتند، ظاهراً راکت‌باران سنگین ارتش اوکراین آنها را مجبور به ترک این شهر کرده است.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۴

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز دوشنبه با تصویب قطعنامه‌ای خواستار پاسخگویی روسیه به خاطر رفتارش در اوکراین شد و این کشور را مسئول پرداخت غرامت به اوکراین دانست. این قطعنامه با رای مثبت ۹۴ کشور تصویب شد.

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۳

یک مقام کاخ سفید روز دوشنبه گفت که ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی امریکا با همتای روسی خود در شهر انقره ترکیه دیدار کرد. او به سرگئی نرشکین در مورد پیامدهای استفاده از سلاح‌های اتومی در اوکراین و تاثیرات آن بر «ثبات استراتژیک» هشدار داد و تبادله زندانیان را مطرح کرد.

بایگانی

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید

خبرها
بحث روز
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو