سازمان عفو بین‌الملل روز یکشنبه از "ناراحتی و خشم" ناشی از گزارشی که اوکراین را متهم می‌کند جان غیرنظامیان را به خطر می‌اندازد، عذرخواهی کرد. این گروه حقوق بشر روز پنجشنبه گفت که حضور نیروهای اوکراینی در مناطق مسکونی خطرات غیرنظامیان را در طول تهاجم روسیه افزایش داده است.

۱۴۰۱/۵/۱۶

۱۴۰۱/۵/۱۳

ینس ستولتنبرگ، دبیرکل ناتو می‌گوید جنگ در اوکراین خطرناک‌ترین لحظه برای اروپا بعد از جنگ جهانی دوم است و نباید اجازه داد روسیه برنده این جنگ شود. به گفته ینس ستولتنبرگ، برای جلوگیری موفقیت مسکو در این جنگ، ممکن است ناتو مجبور شود برای مدت طولانی از اوکراین حمایت تسلیحاتی کند.

۱۴۰۱/۵/۱۲

یک دیپلمات روسی روز سه‌شنبه در سازمان ملل گفت که جنگ اوکراین باعث نمی‌شود روسیه از سلاح هسته‌ای استفاده کند اما می‌تواند تصمیم بگیرد از زرادخانه هسته‌ای خود در پاسخ به «تجاوز مستقیم» کشورهای ناتو استفاده کند. او افزود که غرب ممکن بر سر اوکراین جنگ هسته‌ای راه‌اندازی کند.

۱۴۰۱/۵/۹

روسیه از کارشناسان سازمان ملل و صلیب سرخ دعوت کرد تا درباره مرگ ده‌ها زندانی اوکراینی که توسط جدایی‌طلبان مورد حمایت مسکو نگهداری می‌شدند، تحقیق کنند. مسکو می‌گوید روز جمعه در حمله موشکی اوکراین، ده‌ها اسیر جنگی در شهر اولنیوکا در دونتسک کشته شدند. کی‌یف می‌کوید کار روسیه است.

۱۴۰۱/۵/۷

سفارت اوکراین در لبنان به رویترز می‌گوید که یک کشتی سوری حامل آرد و جو سرقت شده از فروشگاه‌های اوکراینی روز چهارشنبه در بندر طرابلس در شمال لبنان پهلو گرفته است. این سفارت، روسیه را متهم به دزدی می‌کند و می‌افزاید که این موضوع را با رئیس‌جمهور لبنان در میان گذاشته است.

۱۴۰۱/۵/۵

بیش از ۲۵۰۰ اوکراینی با امضای دادخواستی به روز سه‌شنبه خواستار اعطای شهروندی اوکراین به بوریس جانسون، نخست وزیر مستعفی بریتانیا شدند. این دادخواست همچنین از ولودیمیر زلنسکی خواسته است تا به بوریس جانسون، پس از اعطای شهروندی نقش نخست‌وزیری اوکراین را نیز بدهد.

۱۴۰۱/۴/۲۶

رئیس جمهور اوکراین دو مقام ارشد حکومت خود را اخراج کرد. زلنسکی می‌گوید که در موارد زیادی مسئولین در استخبارات و سارنوالی اوکراین با روسیه همکاری کرده اند. قرار است شماری از مقامات امنیتی و عدلی اوکراین در ۶۵۱ دوسیه خیانت ملی و همکاری با دشمن مورد پیگرد قرار گیرند.

۱۴۰۱/۴/۲۱

حکومت روسیه روز سه شنبه با طرح اتهامات جنایی علیه یک سیاستمدار مخالف رئیس جمهور روسیه، او را به علت انتقاد از عملیات نظامی روسیه در اوکراین محاکمه می‌کند. وکیل ایلیا یاشین می‌گوید که او به انتشار «اطلاعات نادرست» در باره عملیات جنگی روسیه در اوکراین متهم شده است.

۱۴۰۱/۴/۲۱

فاکس‌نیوز می‌گوید که حکومت بایدن برای مقابله با روسیه در اوکراین، در یکسال گذشته بیش از ۸ میلیارد دالر به کی‌یف کمک نظامی کرده است. این در حالیست که هزینه جنگ امریکا با طالبان و القاعده بین سال‌های ۲۰۰۱ الی ۲۰۰۶ در افغانستان، ۷.۴ میلیارد دالر شده بود.

۱۴۰۱/۴/۱۸

وبسایت پولیتیکو، به نقل از یک مقام ارشد وزارت دفاع امریکا گزارش داد که جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا، با ارسال ۴۰۰ میلیون دالر دیگر کمک نظامی به اوکراین، از جمله راکت‌اندازهای قابل‌حمل و گلوله‌های هوشمند، موافقت کرده است.

بایگانی