کمیساری عالی سازمان ملل در امور مهاجرت: جهان ۸۴ میلیون انسان بی‌جاشده دارد

۱۴۰۰/۸/۲۰

کمیساری عالی سازمان ملل در امور مهاجرت با نشر گزارش شش ماهه خود می‌گوید که شمار افراد بی‌جا‌شده در جهان به ۸۴ میلیون تن می‌رسد. به گفته این سازمان، ناامنی، خشونت و تغییرات اقلیمی علت‌های اصلی این بی‌جاشدگی است. در پایان سال ۲۰۲۰ میلادی شمار بی‌جاشدگان به ۸۲.۴ میلیون تن می‌رسید.

از این میان، ۵۱ میلیون تن را بی‌جاشدگان داخلی تشکیل می‌دهد. این گزارش از افزایش بی‌جاشدگان داخلی افغانستان ببین ماه‌های جنوری-جولای نیز خبر می‌دهد.
در همین حال، فلیپو گراندی، کمیشنر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، با ابراز نگرانی از افزایش بی‌جاشدگان می‌گوید: «جامعه بین‌المللی در جلوگیری از خشونت، آزار و اذیت و نقض حقوق بشر که هم‌چنان مردم را از خانه‌های‌شان بی‌جا می‌سازد، ناکام است.» به گفته او، علاوه بر این، اثرات تغییرات اقلیمی آسیب‌پذیری‌های موجود را در بسیاری از مناطق میزبان آوارگان تشدید کرده است.
بر اساس این گزارش، تعداد پناهندگان در نیمه اول سال ۲۰۲۱ نیز افزایش یافته و نزدیک به ۲۱ میلیون رسیده است. جمهوری آفریقای مرکزی، سودان جنوبی، سوریه، افغانستان و نایجریا پنج کشوری است که بیتشرین تعداد پاهجو را در شش ماه نخست سال جاری داشته‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها