فارن پالیسی: پاکستان طالبان را با شبه‌نظامیان جدید مهار می‌کند

۱۴۰۰/۸/۲۲

مجله فارن پالیسی با استناد به اطلاعات محرم استخباراتی مدعی است که پاکستان با ایجاد گروه‌های شبه‌نظامی جدید، در پی مهار قدرت طالبان در افغانستان است. در مقاله آمده است سازمان استخبارات پاکستان گروهی به نام «جبهه دعوت اسلامی» را در سال ۲۰۲۰ ایجاد کرده است.

یک منبع اطلاعاتی ناشناس هم به فارن پالیسی تایید می‌کند که سازمان‌های استخباراتی امریکا از موجودیت این گروه جدید آگاه اند. ظاهرا، این گروه از دل «کاروان ابوعبیده» سربرآورده است که گروه منشعب از شبکه حقانی تلقی می‌شود.

این مقاله توسط لین اودانل، رییس پیشین دفتر خبرگزاری فرانس‌پرس در افغانستان، به رویت اسناد محرم استخباراتی دولت پیشین افغانستان نوشته شده است.

نویسنده به نقل از اطلاعات استخبارات حکومت پیشین مدعی است که پاکستان با آوردن القاعده و شاخه خراسان داعش تحت لوای این جبهه، می‌خواهد کنترول گروه‌های جهادی منطقه‌ای را در اختیار داشته باشد.
اودانل مدعی است که پاکستان با تقویت شبه‌نظامیان افراطی زیر نام و پرچم جدید، می‌خواهد طالبان را تحت فشار خود داشته باشد. به این منظور، یکی از شگردهای سازمان آی.اس.آی، بهره‌گیری از اختلافات درونی طالبان است که گروهی متشکل از حلقات مختلف به حساب می‌آید.
او به اختلافات شدید گروه حقانی و ملا برادر اشاره می‌کند و داعش و سایر گروه‌های افراطی هم با استفاده از این شکاف‌ها به دنبال جذب جنگجویان ناراضی اند.

پربیننده‌ترین‌ها