روزنامه جاپانی: پاکستان به طالبان در سرکوب داعش کمک می‌کند

۱۴۰۰/۸/۲۹

یکی از رهبران داعش در ننگرهار به روزنامه جاپانی نیکی (Nikkei) گفته است که این گروه نه تنها در جذب طالبان بلکه «جنگجویانی از اقوام مختلف در منطقه» نیز موفق بوده است. این موضوع باعث نگرانی چین، پاکستان و ایران شده است.

این روزنامه بزرگ بین‌المللی امور مالی، می‌نویسد که این گروه، جنگجویان خارجی به خصوص ایغورها و بلوچ‌ها را جذب توانسته است و در مواردی از آنان در حملات انتحاری علیه شیعیان افغانستان استفاده کرده است. چنانچه، حملات انتحاری ماه پیش بالای دو مسجد شیعیان در کندز و قندهار، توسط دو عضو این گروه انجام شد که متعلق به اقوام ایغور و بلوچ چین و پاکستان بودند.

به گفته این روزنامه، این حملات پاسخی به همکاری طالبان با حکومت‌های چین و پاکستان است که از این گروه می‌خواهند جنگجویان اسلام‌گرا و جدایی‌طلب ایغور و بلوچ فعال در افغانستان را سرکوب و کنترول کند. این روزنامه مدعی است که استخبارات پاکستان در قسمت سرکوب داعش به طالبان کمک استخباراتی می‌کند.

یک مامور سابق ریاست امنیت ملی افغانستان به این روزنامه می‌گوید آن دسته از فرماندهان میانی طالبان که از سیاست‌های مصالحه‌جویانه این گروه در مقابل مقامات حکومت سابق و زنان افغان راضی نیستند، جذب گروه داعش می‌گردند.

پربیننده‌ترین‌ها