وزیر خارجه سابق ایران: رقابت خشونت‌باری بین طالبان جریان دارد

۱۴۰۰/۸/۲۹

علی اکبر صالحی وزیر خارجه سابق ایران می‌گوید حکومت طالبان به ظاهر یکپارچه است اما «رقابت درون پوسته قدرت میان دُرّانی‌ها و غلجایی‌ها، به تعبیری مشرقی‌ها و جنوبی‌ها یا به بیانی دیگر تفکر «ملا برادری» و «ملا حقانی» نزد همه مشهود و توام با خشونت‌ورزی عریان است.»

صالحی گفت حکومتِ برآمده طالبان علی‌الظاهر یکپارچه‌ترین ترکیب قومی - سیاسی جامعه پشتون را برای این کشور طی نیم‌قرن اخیر نمایندگی می‌کند، اما این رقابت وجود دارد.

پیش از این نیز یک دیپلومات قطر و همچنین یک عضو انستیتوت مطالعات خاورمیانه واشنگتن از رقابت، تفرقه و اختلاف بین گروه طالبان خبر داده بودند. طالبان اما این را شایعه می‌داند و می‌گوید هیچ اختلاف و رقابتی بین اعضای این گروه نیست.

آقای صالحی به روزنامه شرق ایران گفت رقابت در بین طالبان سبب شده حکومت‌شان دچار آشفتگی شود.

او برای اثبات این ادعا می‌گوید دستورالعمل‌های پیاپی برای اجتناب از اقدامات خودسرانه از سوی نیروهای طالبان که توسط والیان و فرماندهان آن‌ها صادر می‌شود یا انجام عملیات خشونت‌بار تروریستی انتحاری‌ها از سوی آنچه داعش نام گرفته است، نشان از فروریختن همان قوه به ظاهر یکپارچه قومی - سیاسی آن بخش از جامعه پشتون‌تبارها دارد که قدرت سیاسی را در قبضه گرفته‌اند.

وزیر خارجه سابق ایران در قسمتی دیگر از صحبت‌های خود به سقوط کابل اشاره کرده و گفته است برای طالبان، کابل نه به جنگ سقوط کرد و نه بر اساس یک صلح و تفاهم، دولتیان سابق هم نه مقاومت کردند و نه زانو زدند؛ قدرت در افغانستان رها ماند و آن‌که بر اریکه ارگ نشسته، اکنون فهمیده عنان قدرت را در دست ندارد.

پربیننده‌ترین‌ها