رقابت ابوظبی و دوحه؛ امارات برای اداره میدان هوایی کابل "با طالبان مذاکره می‌کند"

۱۴۰۰/۹/۳

خبرگزاری رویترز از رقابت امارات متحده عربی با قطر بر سر اداره میدان هوایی کابل خبر می‌دهد.

این خبرگزاری به نقل از چهار منبع دیپلماتیک مستقر در خلیج فارس نوشته‌ است که حکومت ابوظبی در هفته‌های اخیر برای اداره میدان هوایی پایتخت افغانستان، با گروه طالبان وارد مذاکره شده است.

این منابع که به دلیل حساسیت موضوع نخواسته‌اند نام‌شان برده شود می‌گویند مقام‌های امارات متحده عربی اشتیاق زیادی برای مقابله با نفوذ دیپلماتیک قطر بر گروه طالبان‌ دارد.

رویترز می‌گوید این گفتگوها نشان می‌دهد که قدرت‌های منطقه در حال رقابت برای نفوذ در کشوری‌اند که تحت سیطره گروه طالبان است؛ یک گروه تندروی اسلام‌گرا که هنوز توسط هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است.

قطر که نقش برجسته‌ای در کمک به عملیات ایالات متحده برای تخلیه میدان هوایی کابل پس از سقوط این شهر داشت، به همراه ترکیه اداره این میدان هوایی را به دست گرفته بود و اکنون مایل است به این کار ادامه دهد.

اما منابع دیپلماتیک که رویترز از آن‌ها نقل قول کرده،‌ می‌گویند طالبان هنوز اداره قطر بر میدان هوایی کابل را رسمی نکرده است.

یک مقام ارشد وزارت خارجه امارات متحده عربی گفته است ابوظبی که در حکومت پیشین افغانستان به اداره میدان هوایی کابل کمک می‌‌کرد، اکنون مایل است برای اطمینان از انجام مطمئن عملیات بشردوستانه در افغانستان، همچنان این مسئولیت را به عهده بگیرد.

حکومت امارات همچنین به عملیات تخلیه میدان هوایی کابل در جریان سقوط این شهر به‌دست طالبان هم کمک کرده بود.

مقام‌های طالبان و قطر به درخواست رویترز برای اظهار نظر درباره رقابت دوحه و ابوظبی بر سر اداره میدان هوایی کابل پاسخ نداده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها