روزنامه پاکستانی: طالبان بداند که گرسنگی میلیونها انسان مهم‌تر از حجاب و هنرپیشگی زنان است

۱۴۰۰/۹/۳

روزنامه پاکستانی دان در سر مقاله خود نوشته است که رهبران طالبان باید درک کنند که مسایل به مراتب جدی‌تری در افغانستان نسبت به ایجاد مقررات برای رسانه‌ها وجود دارد.

دان می‌گوید طالبان هنوز به وعده‌های خود در مورد احترام به حقوق بشر و تشکیل حکومت فراگیر با حضور زنان عمل نکرده‌اند.

این روزنامه می‌نویسد که طالبان نسبت به ظاهر شدن خبرنگاران زن در تلویزیون "بدون حجاب اسلامی" بیشتر از فاجعه انسانی نگران است که پیش چشمش روی می‌دهد.

به نوشته دان، درست زمانی که سازمان ملل خواهان کمک فوری جامعه بین‌المللی برای نجات میلیون‌ها انسان در معرض خطر گرسنگی در افغانستان شده، وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان با صدور دستورالعملی از شبکه‌های تلویزیونی این کشور می‌خواهد پخش فیلم و سریال با بازیگری زنان را متوقف کند.

دان در ادامه می‌نویسد طالبان در حالی این دستورالعمل سخت‌گیرانه را صادر کرده که ادعا می‌کند میانه‌روتر شده و نسبت به دوره حکومت قبلی این گروه در دهه ۱۹۹۰ نگاه سازگارتری نسبت به زنان و اقلیت‌ها دارد.

این روزنامه پاکستانی می‌نویسد که به‌دنبال نشست چهار جانبه یک ماه پیش در اسلام‌آباد خوش‌بینی‌های ایجاد شد که طالبان به نگرانی‌های بین‌المللی توجه می‌کند اما صدور دستورالعمل تازه این گروه در باره رسانه‌ها قطعا به بهبود وجهه رهبران تندروی این گروه در جهان کمک نمی‌کند.

دان در پایان به رهبران طالبان توصیه می‌کند: حالا که بر خلاف گذشته مقابل دوربین رسانه‌ها، بعضا خبرنگاران زن حاضر به مصاحبه می‌شوید باید درک کنید که بر افغانستان جدیدی دارای رسانه‌های پر جنب و جوش و جوانان فعال و تحصیلکرده شهری در رسانه های اجتماعی حکومت می‌کنید.

به نوشته این روزنامه این‌ها واقعیت‌های ملموس امروز افغانستان است که نه‌می‌توان آن‌را کنار زد و نه از گفتمان عمومی حذف کرد.

دان نوشته حتا اگر بپذیریم که طالبان به رسانه‌های داخلی و بین‌المللی اجازه فعالیت محدود داده اما این گروه هنوز به وعده‌های خود به جامعه بین‌المللی در مورد احترام به حقوق بشر و تشکیل حکومت فراگیر با حضور زنان عمل نکرده است.

پربیننده‌ترین‌ها