طرح از خادم علی

طنز سیاسی؛ نامه‌‌ای به شیطان ملعون

چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۱۷

آقای شیطان،

چند روز قبل به خدا نامه‌ نوشتم. هواداران خداوند خودشان را پاره کردند که نوشتن نامه به خدا کفر است. گفتند خداوند بزودی به من جزا خواهد داد. البته این هواداران چون "هوای"شان خیلی زیاد است احتمالاً فکر کردند خداوند ممکن است در جزا کوتاهی کند لذا خودشان دست به کار شدند.

(طنزی از موسا ظفر)

... این کار باعث شد تا قید نامه به خدا را بزنم و این بار به شما نامه بنویسم. امیدوارم شما هوادار آنچنانی نداشته باشید.

جناب رجیم،

به شما آدرس نمی‌دهم چون می‌دانم افغانستان را بهتر از کف دست‌تان بلد هستید. از رگ گردن به مردم شریف افغانستان نزدیک هستید و یک عمر در غم و شادی این ملت شریک بوده‌اید. از این بابت هر چه از شما سپاسگزاری کنم کم است. باوجود این، از شما گله‌ها دارم.

گله اول این است که تعهد کرده بودید هیچ وقت افغانستان را رها نمی‌کنید. گفته بودید تا آخرین قطره خون در کنار ما می‌مانید. کجا شدید؟ چرا در این شرایط حساس که مملکت بدست چند غولی که میزان آی‌کیوشان زیر 116 است افتاده ما را از سایه‌ات محروم کردید؟ بقول سعدی، بیا بیا که مرا با تو ماجرایی هست / بگوی اگر گنهی رفت و گر خطایی هست.

گله دوم این است که آمده از خودتان دفاع نمی‌کنید. نمی‌خواهم شیطانی کنم ولی اینجا هر کس هر غلطی کرد سیاهی‌اش را به روی شما می‌مالد. دزدی می‌کنند، می‌گویند شیطان ما را وسوسه کرد. تجاوز می‌کنند، می‌گویند شیطان در پوست ما درآمد. بچه‎‌ها شب بستر را خیس می‌کنند، می‌گویند شیطان بازی‌اش داده. این چیزها که خیر. حتی اگر عکس و نوشته فیسبوکی ملاها را همرسانی نکنیم می‌گویند شیطان مانع‌ات شده. شما که این قدر خشره نبودید و یک زمان با خود خدا پنجه می‌زدید. ببین مردم افغانستان از شما چه ساخته. چرا به میدان نمی‌آیید؟ چرا آمده از خودتان دفاع نمی‌کنید؟

آقای شیطان،

یک دالر به صد افغانی رسیده. خدا گروهی را بر ما مسلط کرده که می‌گوید کارشان فقط گرفتن دولت بود و بقیه چیزها مربوط خدا و آمریکا و پاکستان می‌شود. در مورد کفش و لباس زنان فرمان و اعلامیه و فتوا صادر می‌کنند اما در مورد فقر و بدبختی و سقوط نرخ افغانی مار سکوت گزیده. یگان شیطانی بلد نیستید که نرخ افغانی بیشتر از این سقوط نکند؟

راستی اگر پاسخ نوشتید همان مسئله گندم و سیب را هم روشن کنید. یک عده می‌گویند آدم گندم خورد و از بهشت بیرون شد، عده دیگر می‌گویند سیب. هرچند ما فعلاً هردویش را نداریم ولی باز هم دلیل فرار آقای آدم از بهشت معلوم باشد خوب است. از نگرانی ما کاسته می‌شود.

بااحترام

یکی از دشمنان شما که در مکه به شما سنگ زده

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما
هری ترومن

رادیو

پادکست‌ها