حمدالله محب: نیرویی برای جنگ با طالبان باقی نمانده بود

۱۴۰۰/۹/۲۵

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی پیشین افغانستان در اولین مصاحبه‌اش پس از سقوط حکومت اشرف غنی می‌گوید که در روزهای نزدیک به سقوط به جز برخی قطعات خاص، نیرویی برای مقاوت علیه طالبان وجود نداشت. او گفت که اشرف غنی برای تسلیم مسالمت آمیز قدرت به طالبان آماده بود.

او در مصاحبه با بخش پشتوی رادیو آزادی گفت که در چند سال گذشته، نیروهای امنیتی افغانستان تلفات زیادی داده بودند و در ماه‌های نزدیک به سقوط شمار زیادی از نیروهای امنیتی وظیفه را ترک کردند و شماری نیز به طالبان تسلیم شده بودند.

به گفته او، با نشر خبر ورود طالبان به کابل، کنترول نیرو‌های امنیتی از دست حکومت بیرون شد. در این وضعیت، آنها از سرنوشت اشرف غنی نگران بودند و نمی‌خواستند که او سرنوشت مشابه داکتر نجیب را پیدا کند.

طالبان پس از تسخیر کابل در سال ۱۹۹۶، داکتر نجیب را شکنجه و اعدام کردند.

محب این انتقادات زلمی خلیل زاد، نماینده پیشین امریکا و حامد کرزی رئیس جمهور سابق، را رد می‌کند که اشرف غنی با فرار از کابل روند انتقال مسالمت آمیز قدرت را سبوتاژ کرد. به گفته محب، غنی حاضر بود هیاتی برای مذاکره با طالبان برسر تشکیل یک حکومت همه‌شمول و میکانیزم انتقال قدرت با طالبان به دوحه بفرستد. غنی پس از این که امکان انتقال قدرت از طریق انتخابات را ممکن ندید، به برگزاری لویه جرگه راضی شده بود.

او طالبان، به خصوص گروه حقانی را متهم کرد که تمایلی به مذاکره نداشتند. او از صحبت تیلفونی اش با خلیل حقانی یادآوری می‌کند که او به محب گفته بود که مذاکره بر سر انتقال قدرت پس از اعلام تسلیمی حکومت انجام خواهد شد.

او در این مصاحبه کمتر تمایلی به نقش رهبری اشرف غنی و حلقه نزدیک او در سقوط حکومت می‌پردازد. محب نقش مذاکرات امریکا با طالبان در تضعیف حکومت را برجسته ساخت. او گفت که رهبران سیاسی افغان با طالبان در تماس بودند و «شماری از آنان حتا خواب رهبری حکومت را موقت می‌دیدند.»

مشاور امنیت ملی حکومت پیشین که در امریکا به سر می‌برد، می‌گوید که اکنون برای بیرون کردن شماری از همکارانش از افغانستان تلاش می‌کند.