ولادیمیر پوتین: غرب مسوول تنش‌های پس از پایان جنگ سرد است

۱۴۰۰/۹/۳۰

رییس‌جمهور روسیه روز سه‌شنبه غرب را به تشدید تنش‌ها در اروپا متهم کرد و گفت که غرب نتیجه جنگ سرد را اشتباه ارزیابی کرده است.

ولادیمیر پوتین در گفتگو با مقام‌های‌ ارشد نظامی روسیه گفت که این کشور به هر گونه تجاوز غربی پاسخ "مناسب" می‌دهد و ارتش خود را بیشتر توسعه خواهد داد.

پوتین گفت: "چرا آنها ناتو را گسترش دادند و معاهدات دفاع موشکی را کنار گذاشتند؟ آنها مقصر تنش‌های موجود در اروپا و همچنین اتفاقاتی هستند که اکنون در حال رخ دادن است."

رییس‌جمهور روسیه گفت که پس از پیروزی در جنگ سرد، قضاوت واشنگتن آکنده از سرخوشی بوده است و این امر کاخ سفید را به سمت انتخاب‌های سیاسی ضعیف سوق داده است.

روسیه ده‌ها هزار نیرو در مرز با اوکراین مستقر کرده و از ناتو خواسته است که این جمهوری شوروی سابق را به عنوان عضو نپذیرد و تضمین کند که هیچ سلاح یا سربازی در این کشور مستقر نخواهد شد.

پوتین گفت امیدوار است مذاکرات سازنده با واشنگتن و بروکسل در مورد خواسته‌های روسیه برای تضمین‌های امنیتی صورت گیرد.

پوتین گفت: "درگیری‌های مسلحانه و خونریزی مطلقا چیزی نیست که ما انتخاب کنیم، ما چنین سناریویی را نمی‌خواهیم."

او گفت که پیشنهادات روسیه اولتیماتوم نیست، اما در مساله اوکراین، جایی برای عقب نشینی وجود ندارد.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در سخنانی در این نشست گفت که ایالات متحده حدود ۸ هزار سرباز در نزدیکی مرزهای روسیه مستقر کرده است و در کنار سایر اعضای ناتو، پیوسته هواپیماهای بمب افکن استراتژیک‌شان را در نزدیک مرزهای روسیه به پرواز در آورده‌اند.

شویگو گفت که تلاش های‌ناتو برای مشارکت دادن ارتش اوکراین در فعالیت‌های این ائتلاف یک تهدید امنیتی است.

اوایل روز سه‌شنبه، یک دیپلمات ارشد روسی گفت که تماس‌ها بین مسکو و واشنگتن در مورد تضمین‌های امنیتی که روسیه به‌دنبال آن است آغاز شده و این احتمال وجود دارد که طرف‌ها به تفاهم برسند.