دیپلمات ارشد امریکایی: در مورد تحریم‌های مالی بر طالبان انعطاف بیشتری نشان می‌دهیم

۱۴۰۰/۹/۳۰

یک مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید که امریکا انعطاف بیشتری در مورد تحریم‌های مالی وضع شده بر طالبان نشان خواهد داد تا امکان ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان فراهم شود. او این اظهارات را روز دوشنبه، ۲۹ قوس در جمع خبرنگاران در اسلام‌آباد انجام داده است.

دیپلمات امریکایی تاکید کرد که ایالات متحده می‌خواهد مکانیزم نظارتی را ایجاد کند تا مطمین شود که این پول‌ها به گروه‌های تروریستی منتقل نمی‌شود.
این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که درخواست‌ها از ایالات متحده برای بازنگری تحریم‌های تنبیهی علیه طالبان با گذشت هر روز بیشتر می‌شود.
واشنگتن به زودی مجوزهای بیشتری را صادر خواهد کرد تا امکان انتقال حواله‌های شخصی به افغانستان را فراهم کند. تا کنون سه مجوز از این دست توسط وزارت خزانه‌داری امریکا صادر شده است که به موسسات مالی درگیر در انتقال حواله‌های غیرتجاری و شخصی به افغانستان از تحریم‌های این کشور معافیت داده است.
با این حال، این مقام وزارت خارجه امریکا گفت روابط با افغانستان به حالت عادی برنمی‌گردد. به گفته او برگشت به حالت عادی بسیار پیچیده است. او افزود که لغو فوری انسداد دارایی‌های ۹.۵ میلیارد دالری افغانستان که در اختیار مقامات ایالات متحده است، امکان‌پذیر نیست، زیرا شامل پرونده‌های قضایی شده است. او گفت که هیچ «دکمه جادویی» برای آزاد کردن پول وجود ندارد.
وی خواستار افزایش حمایت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از افغانستان برای مقابله با بحران انسانی شد و اشاره کرد که ایالات متحده ممکن است در این زمینه قادر به کمک بزرگی نباشد. او همچنین تصریح کرد که سفارت امریکا در آینده نزدیک در کابل بازگشایی نخواهد شد، اما تعامل با «تکنوکرات‌ها در دولت این کشور» را آغاز خواهد کرد.