استانکزی: طالبان با دو چالش بزرگ، ایجاد همبستگی داخلی و برقراری روابط با جهان مواجه است

۱۴۰۰/۱۰/۵

عباس استانکزی، معاون سیاسی وزارت خارجه‌ طالبان در همایش سیاسی در غرب کابل، منطقه هزاره‌نشین گفت که ایجاد همبستگی بین مردم افغانستان و برقراری روابط با کشورهای جهان دو چالش بزرگ برای طالبان است.

این مقام طالبان در صدمین روز محرومیت زنان از آموزش و کار، گفت که زنان حق کار و آموزش را دارند اما فرهنگ افغانستان با فرهنگ کشورهای غربی متفاوت است.

معاون سیاسی وزارت خارجه طالبان در حالی از همبستگی داخلی و روابط با جهان به عنوان دو چالش در برابر طالبان سخن می‌گوید که هیچ فردی از قوم هزاره و شیعه در کابینه موقت و اداره محلی طالبان حضور ندارد. از سوی دیگر، با گذشت چهار ماه از تسلط طالبان بر افغانستان، هیچ کشوری این گروه را به عنوان حکومت افغانستان به رسمیت نشناخته است.

عباس استانکزی در این مراسم تاکید کرد که برای نخستین‌بار در تاریخ بشریت، طالبان کشورهای جهان را شکست نظامی داده و افزود که نیروهای امریکایی در تاریکی شب از افغانستان فرار کرده‌اند. او در ادامه گفت که افغانستان اکنون کشور کاملا مستقل و آزاد است.

براساس گزارش‌های سازمان‌ ملل متحد، با تسلط طالبان بر افغانستان، میزان فقر نسبت به گذشته در این کشور افزایش یافته و بیشتر از نیم جمعیت افغانستان در معرض گرسنگی قرار دارد. از سوی دیگر، با خروج نیروهای بین‌المللی، موج مهاجرت و با مسدود شدن دارایی‌های بانک مرکزی، اقتصاد و نظام بانکی افغانستان در آستانه فروپاشی قرار دارد و ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان نیز به دلیل تحریم‌های بین‌المللی علیه طالبان با مشکل روبه رو شده است.

با این وجود، استانکزی گفت که در تاریخ معاصر افغانستان، طالبان اکنون به گونه مستقلانه تصمیم می‌گیرد و از جهان خواست که به امور داخلی افغانستان مداخله نکند.

او همچنین از کشورهای همسایه افغانستان نیز خواست که در این شرایط با افغانستان همکاری کنند و مرزهایش را به روی شهروندان افغانستان باز کنند. استانکزی تصریح کرد که روزانه صدها تن از شهروندان افغانستان به گونه غیرقانونی به سمت ایران می‌روند و بیشتر آنها در مسیر راه جان می‌دهند.