جنرال بازنشسته امریکایی: دلیل متوقف شدن پروازهای تخلیه مردم از افغانستان «خنده‌آور» است

۱۴۰۰/۱۰/۸

بلین هالت، جنرال بازنشسته نیروی هوایی و معاون قبلی نماینده نظامی امریکا در ناتو، می گوید که «خنده‌آور» است حکومت بایدن پروازهای تخلیه مردم از افغانستان را به دلیل ترس از این که طالبان از این پروازها برای فرستادن افراد خود به خارج از کشور استفاده کنند، به حالت تعلیق درآورده است.

اخیرا رسانه‌های امریکایی گزارش دادند که طالبان به جای افراد آسیب‌پذیر، می‌خواهند جنگجویان و هواداران خود را برای کار و حواله پول، به کشورهای دیگر بفرستند. اما به گفته این جنرال متقاعد امریکایی، حکومت ایالات متحده از تلاش‌های بشردوستانه برای کمک به خروج افراد آسیب‌پذیر حمایت نمی‌کند.

او به شبکه خبری نیوزمکس گفت: «ما، کهنه‌سربازان و نهادهای بشردوستانه خود را داریم که می‌کوشند به بیرون کشیدن افغان‌ها کمک‌ کنند، و تنها چیزی که آنها نیاز دارند مقداری بودجه و کمی پول و حمایت از سوی حکومت است.»

هالت همچنان تاکید کرد، «طالبان در حال حاضر به همان تصوری که ما از آنان داریم باز می‌گردند. آنها همان افرادی را که ما می‌خواهیم بیرون بیاوریم، سلاخی می‌کنند.»

این جنرال امریکایی همچنین می‌گوید اگر طالبان بتوانند پول مسدود شده افغانستان را نیز به دست بیاورند، از آن برای حمایت از افغان‌ها استفاده نخواهند کرد.

جنرال بلین اعتقاد دارد که طالبان تصمیم ندارند با جامعه جهانی همکاری کنند.

پیش از این، رئیس مرکز پالیسی امنیتی در ایالات متحده گفته بود که عادی شدن روابط حکومت امریکا و سایر جهان با طالبان به «زمان» نیاز دارد.

در همین حال، جنرال بازنشسته امریکایی با اشاره به جنجال‌های مرزی طالبان با پاکستان، می‌گوید: «طالبان در حال حاضر شروع به ایجاد خشونت در مرز پاکستان کرده اند، و من معتقدم که پاکستانی‌ها درس‌هایی از حمایت از طالبان می‌گیرند؛ گروهی که سال ها مورد حمایت پاکستان بود.»