رحمت‌الله نبیل: جنرال کارتر سال‌هاست برای غنی لابی می‌کند

۱۴۰۰/۱۰/۹

رحمت‌الله نبیل در پیام مفصلی در واکنش به مصاحبه غنی گفته جنرال کارتر سرمایه‌گذاری بر غنی را از سال‌ها پیش شروع کرده بود؛از زمانی که معاون فرمانده آیساف در افغانستان بود.او می‌گوید جنرال کارتر و بسیاری دیگر از جنرال‌های غرب برای به قدرت رسیدن غنی در سال ۲۰۱۴ لابی و همکاری کردند.

نبیل در توئیتر نوشت سفر غنی به ولایات مختلف برای انتقال مسئولیت‌های امنیتی از نیروهای بین‌المللی به نیروهای افغانستان و برگزاری مراسم ویژه توسط جنرال‌ها، به او موقفی بالاتر از وزیران کابینه داد.

در مراسم انتقال مسئولیت امنیتی، به گفته نبیل به جای وزیر دفاع که مسئول چنین امری بود، غنی اشتراک می‌کرد.

نبیل نوشته است که حتا در حلقه‌های دیپلوماتیک در کابل باور به این بود که جنرال کارتر از نفوذ خود در بریتانیا استفاده می‌کند تا غنی را به عنوان «دومین مغز متفکر دنیا» ترویج و تلقین کند.

به گفته نبیل، جنرال کارتر در ماه‌های اخیر تلاش کرده است تا از طریق جنرال بجوا و عمران خان، طالبان را قانع کند تا غنی را به عنوان رئیس دولت انتقالی بپذیرند. جنرال کارتر دوستی کهنی با جنرال بجوا دارد.

نبیل می‌گوید کارتر در ماه‌های اخیر حتا زمینه سفر مخفیانه غنی به پایگاه هوایی چاکلاله در پاکستان را مهیا کرد و حالا تلاش می‌کند تا فرار غنی را توجیه کند و به این ترتیب همدستی خود را در سرمایه‌گذاری اشتباه بپوشاند.

رحمت الله نبیل در ادامه پیامش می‌گوید که فقط جنرال کارتر نیست که از غنی حمایت می‌کند بلکه بسیاری از افراد در موسسات تحقیقاتی و در واشنگتن همکاری مشابهی داشته‌اند اما حالا مسئولیت نمی‌پذیرند.

این مقام ارشد استخباراتی سابق در پایان پیامش گفته است‌:‌ «غنی حتا یک روز بدون دروغگویی، و عوام‌فریبی قومی نمی‌تواند زندگی کند و بسیاری از اصطلاحا کارشناسان غربی تعمدا سال‌ها این ضعف او را نادیده گرفتند».