طنز سیاسی؛ بهترین‌های خالیوود، سینمای افغانستان،‌ در سال ۲۰۲۱

یکشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۱۲

.

طنزی از موسی ظفر

در حالی که هالیوود (سینمای آمریکا) و بالیوود (سینمای هند) نتوانستند در سال ۲۰۲۱ به دلیل همه‌گیری کرونا فیلم‌های "بلاک بستر" تولید کنند، خالیوود (سینمای افغانستان) سال پرکاری را پشت سر گذاشت و موفق شد دست‌کم دو فیلم عالی به پرده سینماها ببرد.

کارشناسان سینما امسال که به بالیوود ۳.۴ امتیاز و به هالیوود ۵.۸ داده‌اند، خالیوود را لایق ۹.۷ امتیاز می‌دانند که دومین امتیاز بلند در تاریخ سینماست.

فیلم‌های خالیوود که شاهکار‌های سینمایی سال ۲۰۲۱ محسوب می‌شوند:

فرار ۲۱

فیلم فرار ۲۱ که توسط سینماگر و کارتون‌ساز نامدار، حمدالله محب کارگردانی شده بود در میانه ماه اگست ۲۰۲۱ بر پرده‌ سینما رفت و مردم جهان را حیرت‌زده کرد.

در این فیلم اشرف غنی، بازیگر فیلم‌های مشهوری چون "تقلب"، "جیغ"، "دهلیز هوایی" و "چارراه آسیا"، نقش اول مرد و رولا غنی، بازیگر فیلم‌های "خواهرخوانده"، "پروموت" و "قرارداد لبنانی" نقش اول زن را بازی کرده‌اند.

هر دو هنرپیشه اصلی، اشرف و رولا غنی گفته‌اند که فیلم "فرار ۲۱" آخرین فیلم زندگی هنری آن‌ها خواهد بود و می‌خواهند با این فیلم در ذهن مخاطبان سینما جاودانه بمانند.

فیلم فرار ۲۱ در هفته اول اکران توانست ۱۶۵ میلیون دالر درآمد داشته باشد؛ فروشی که سینماگران تا حال حتی تصورش را هم نکرده بودند.

در این فیلم بازیگران چون محمود فضلی، امرالله صالح، سرور دانش، مارشال دوستم و عطامحمد نور که قبلاً در نقش‌های اول بازی می‌کردند نقش‌های فرعی داشتند.

آقای صالح بیشتر نقش چک‌چک کننده، آقای دانش نقش مرد بی‌زبان و مرموز، آقای دوستم نقش پیرمرد معامله‌گر و آقای فضلی نقش پسر عاشق‌پیشه بی‌بند و بار را ایفا کرده‌اند. آقای نور در فیلم دیده نمی‌شود اما در پشت صحنه توانست موهای پسر و دختر فیلم را تکان تکان بدهد و قطره‌های باران را پراکنده کند.

پیش‌بینی می‌شود که فرار ۲۱ حداقل شش اسکار بگیرد.

بازگشت زامبی‌های عصر دایناسور

با کارگردانی جاوید باجوه و فیض حمید، دو تن از سینماگران مشهور لولی‌و‌ود (سینمای پاکستان)، سینمای خالیوود توانست فیلم بازگشت زامبی‌های عصر دایناسور را تکمیل و اکران کند. ساخت این فیلم از بیست سال پیش شروع شده بود.

در این فیلم هیچ زنی نقش بازی نکرده و تمام بازیگران آن مذکر اند. نقش اول در این فیلم را هنرپیشه ناشناسی به نام "هبت‌الله" بازی کرده که چهره نامرئی دارد. او فقط با فرمان و نامه با سایر بازیگران گفتگو می‌کند.

نقش دوم و سوم را به ترتیب، احمد منصور خان، بازیگر پاکستانی و ملا حسن آخند، بازیگر بی‌زبان افغان بازی کرده‌اند.

تصور می‌شد که فیلم "گودزیلا علیه کینگ کونگ" عالی‌ترین فیلم در ژانر ترسناک در سال ۲۰۲۱ باشد اما فیلم بازگشت زامبی‌ها آنقدر موفق بود که واژه "ترسناک" را بازتعریف کرد.

کارشناسان سینما فیلم بازگشت زامبی‌ها را نقطه عطفی در تاریخ فیلم‌های ترسناک می‌دانند و معتقدند که حداقل در صد سال آینده کسی قادر به ساختن فیلم ترسناکی چون "بازگشت زامبی‌ها" نخواهد بود.

خالیوود در سال ۲۰۲۱ فیلم‌ها دیگری را نیز به پرده سینما برد که موفقیت چندانی نداشتند.

آثاری مانند:

شش‌ونیم
به کارگردانی امرالله صالح

مقاومت بی‌حاصل
ساخته احمد مسعود

مکتب در مسجد
اثر رنگینه حمیدی

داعش
و هلی‌کوپتر
به کارگردانی فضل‌هادی مسلمیار

شکست جنرال مراد
کاری از محمد محقق

صبر استراتژیک ۷
ساخته عبدالله عبدالله

در آغوش برادران
به کارگردانی حامد کرزی

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها