رییس‌جمهور ایران: اگر ترامپ محاکمه نشود انتقام قتل سلیمانی را می‎‌گیریم

۱۴۰۰/۱۰/۱۴

ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور ایران در دومین سالگرد ترور قاسم سلیمانی،‌ فرمانده پیشین سپاه قدس در حمله امریکا، گفت رییس‌جمهور دانلد ترامپ باید به خاطر این قتل محاکمه شود وگرنه جمهوری اسلامی انتقام خواهد گرفت.

جنرال سلیمانی ۳ جنوری ۲۰۲۰ به‌دستور ترامپ در حمله پهپادی در عراق كشته شد.

ایران و گروه‌های متحد این کشور در عراق مراسمی برای بزرگداشت سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران برگزار می‌کنند.

در دو سالی که از کشته شدن جنرال سلیمانی می‌گذرد، ایران بارها امریکا را به "انتقام سخت" تهدید کرده است.

ابراهیم رییسی روز دوشنبه در سخنرانی خود گفت: "اگر ترامپ و مایک پامپئو، وزیر خارجه سابق امریکا به دلیل اقدام جنایتکارانه ترور سردار سلیمانی در دادگاه عادلانه محاکمه نشوند، مسلمانان انتقام شهید ما را خواهند گرفت."

محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران به تلویزیون دولتی گفت که مقامات قضایی این کشور پس از شناسایی ۱۲۷ مظنون این پرونده، از جمله ۷۴ امریکایی، با مقامات 9 کشور ارتباط برقرار کرده اند.

او گفت: "رئیس جمهور سابق جنایتکار ترامپ در صدر فهرست قرار دارد."

رسانه‌های ایرانی گفتند، ایران روز یکشنبه در نامه‌ای از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا ایالات متحده و اسرائیل را که تهران می‌گوید آنها نیز در این قتل دست داشتند، بازخواست کند.

چند روز پس از این ترور، ایالات متحده به سازمان ملل گفت که این قتل دفاع از خود بوده است.

در آن زمان ویلیام بار، دادستان کل امریکا گفت که ترامپ به طور واضح صلاحیت کشتن سلیمانی را دارد و این جنرال یک "هدف نظامی مشروع" است.