کمیته بین‌المللی نجات: ممکن است بیش از ۹۰ درصد از مراکز درمانی در افغانستان تعطیل شوند

۱۴۰۰/۱۰/۱۷

کمیته بین‌المللی نجات در گزارش تازه‌ای به عوامل تشدید بحران انسانی در سال پیش رو در افغانستان پرداخته و هشدار داده است اگر بحران جاری به درستی مدیریت نشود، بیش از نود درصد مراکز درمانی افغانستان در سال ۲۰۲۲ تعطیل خواهند شد.

کمیته بین‌المللی نجات در این گزارش نوشته است گه افغانستان در حالی در صدر فهرست کشورهای دچار بدترین بحران انسانی قرار می‌گیرد که با وجود پایان درگیری‌ها، نیازهای اولیه مردم بر آورده نمی‌شود و اقتصاد و خدمات عمومی در این کشور فرو پاشیده است.

این کمیته می‌گوید ورود طالبان به عرصه قدرت باعث شده است کمک‌های بشردوستانه و میلیاردها دالر دارایی افغانستان مسدود شود که پیامد آن فروپاشی اقتصادی و نظام صحی این کشور است.

این نهاد ناظر بین‌المللی هشدار می‌دهد که فروپاشی اقتصادی افغانستان باعث بدتر شدن بحران انسانی در این کشور خواهد شد.

این نهاد با استناد به گزارش سازمان ملل نوشته است که افغانستان با ۹۷ درصد جمعیت فقیر، تا اواسط ۲۰۲۲ شاهد فقر گسترده خواهد بود.

به گفته کمیته بین‌المللی نجات، اگر جامعه جهانی به این بحران توجه نکند، افغانستان درگیر ناامنی غذایی، سوءتغذیه و بحران‌ صحی خواهد شد.

فروپاشی نظام صحی

دلیل دیگری که این کمیته برای شرایط بحرانی افغانستان در سال جدید بر شمرده فروپاشی نظام صحی این کشور است.

در گزارش این نهاد آمده است که افغانستان تقریباً در حال فروپاشی کامل نظام صحی و سایر خدمات اساسی است که باعث خواهد شد رفاه میلیون‌ها افغان به خطر بیافتد.

بر اساس این گزارش، در حکومت قبلی حدود ۷۵ درصد از هزینه‌های عمومی افغانستان به منابع خارجی متکی بود. به ویژه، حدود ۳۰ میلیون افغان از طریق یک برنامه تحت مدیریت بانک جهانی به خدمات صحی وابسته بودند.

اکنون بیم می‌رود که بیش از ۹۰ درصد از کلینیک‌های کشور تعطیل و میلیون‌ها نفر از مراقبت‌های اولیه محروم شوند؛ چیزی که مبارزه با کووید ۱۹ را با مشکل رو برو کرده و خطر عمده شیوع بیماری، سوء تغذیه و مرگ‌های قابل پیشگیری را ایجاد می‌کند.

بحران گرسنگی

چالش دیگری که طبق این گزارش افغانستان در سال ۲۰۲۲ با آن رو بروست، بحران بی‌سابقه گرسنگی در این کشور است.

بر اساس این گزارش در اواخر سال ۲۰۲۱ نزدیک به نیمی از جمعیت افغانستان بحران غذایی یا سطوح بدتر ناامنی غذایی را تجربه کرده‌اند که نسبت به شش ماه پیش از آن ۳۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

اما در طول ماه‌های اول سال جدید میلادی ۵۵ درصد افغان‌ها با ناامنی غذایی حاد مواجه خواهند شد؛ از جمله نزدیک به ۹ میلیون نفر در سطوح اضطراری - یک قدم قبل از شرایط قحطی - به‌سر خواهند برد.

ناامنی غذایی احتمالاً در سال ۲۰۲۲ عمیق تر خواهد شد زیرا افغانستان با کمبود مواد غذایی، افزایش سریع قیمت مواد غذایی و خشکسالی مداوم مواجه است. علاوه بر این، گرسنگی ممکن است باعث آوارگی بیشتر شود.

وضعیت زنان و دختران

چهارمین دلیلی که کمیته بین‌المللی نجات برای بدتر شدن بحرانی انسانی در سال پیش رو برشمرده، سایه سیاست طالبان بر وضعیت زنان و دختران افغان است.

طبق این گزارش زنان و دختران بیش از هر زمانی در معرض خشونت‌های مبتنی بر جنسیت قرار دارند.

در کنار سوء استفاده از دختران خردسال و فروش آن‌ها در مواقع افزایش بحران گرسنگی، اما فروپاشی نظام صحی، دستاوردها را به خصوص در بخش سلامت مادران نابود می‌کند.

علاوه بر این، محدودیت‌های که طالبان بر کار و آموزش دختران و زنان وضع کرده است، امکان خودکفایی زنان و آموزش دختران را از بین می‌برد.

خطر حملات داعش

پنجمین عاملی که سال ۲۰۲۲ را به بدترین بحران انسانی برای افغانستان تبدیل می‌کند، از نگاه کمیته بین‌المللی نجات، سایه سیاه شاخه خراسان داعش بر وضعیت امنیتی افغانستان است.

طبق این گزارش، داعش می‌تواند دست به خشونت‎‌های بزرگی بزند و به غیرنظامیان آسیب جدی وارد کند.

این کمیته می‌گوید تصور می‌شود که به‌دنبال پیروزی طالبان، داعش عملیات خود در افغانستان را گسترش دهد.

به باور تهیه‌کنندگان این گزارش،‌ داعش می‌تواند تهدید امنیتی بزرگی محسوب شود و از تغییر رژیم برای انجام حملات بیشتر و ایجاد ناامنی بیشتر استفاده کند.

بر اساس این گزارش، پس از به‌قدرت رسیدن طالبان داعش بر حملات خود شدت بخشید و معلوم نیست که طالبان بتواند این گروه را مهار کند.