در اوج سرکوب صداهای مخالف؛ سخنگوی طالبان می‌گوید لازم نیست همه در صف ما و همفکر ما باشند

۱۴۰۰/۱۰/۱۷

در حالی که طالبان هیچ نشانه‌ای برای تحمل نظر و صدای مخالف خود نشان نمی‌دهد، معاون سخنگوی این گروه می‌گوید "لازم نیست همه در صف ما و همفکر ما باشند".

انعام‌الله سمنگانی‌ در صفحه توییترش نوشته است: "آنانی‌که ‌منتقد نظام هستند، اما در افغانستان مانده‌اند، محترم اند".

معاون سخنگوی طالبان در حالی از "محترم" بودن مخالفان سخن می‌گوید که گزارش می‌رسد استخبارات این گروه از ناشران و کتاب‌فروشان تعهد گرفته است آثار و اوراق متعلق به "مخالفان امارت اسلامی" را منتشر نکنند، و الا با آن‌ها برخورد خواهد شد.از زمان سقوط حکومت پیشین در اواسط ماه آگست به‌دلیل سرکوب‌های رژیم طالبان،‌ اعتراض‌های خیابانی به اجتماعات کوچک زنان درون چهار دیواری خانه‌ها محدود شده است.

اکنون کمتر کسی جرات سازمان‌دهی اعتراض خیابانی به فقر و بیکاری گسترده و دیگر مشکلات موجود در افغانستان را دارد.

در مواردی که گروه‌هایی از زنان به خیابان‌ها ریخته و خواهان حقوق از دست رفته‌ خود شده‌اند، اعتراض آن‌ها به شدت سرکوب شد و خبرنگارانی که جریان راهپیمایی زنان را پوشش می‌دادند بازداشت و شکنجه شدند.

انعام‌الله سمنگانی می‌گوید "آنانی‌که باورها و نظریات مخالف دارند و ‌منتقد نظام هم هستند، اما در افغانستان و در بین مردم خود مانده‌اند، محترم‌اند."

اما گزارش سازمان‌های و نهادهای مدافع حقوق بشر خلاف این را نشان می‌دهد.

دیده‌بان حقوق بشر با مستند کردن ده‌ها مورد قتل انتقام‌جویانه، طالبان را متهم کرده که با وجود اعلام "عفو عمومی" بیش از ۱۰۰ افسر پولیس و اداره امنیت ملی پیشین را اعدام یا سر به‌نیست کرده است.

تازه‌ترین خبرها