مقام قزاقستان: در شورش‌های اخیر ممکن است افرادی از افغانستان هم بوده باشند

۱۴۰۰/۱۰/۲۳

سفیر قزاقستان در آذربایجان روز چهارشنبه ۲۲ جدی در یک نشست خبری در باکو گفت در میان تروریست‌هایی که در شورش‌های قزاقستان حضور داشتند، ممکن است افرادی از افغانستان هم بوده باشند.

سرژان عبدی کریموف به نقل از رئیس جمهور قزاقستان گفت هزاران تروریست در ناآرامی‌های آلماتی حضور داشتند.

قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان چند روز پیش مدعی شد ۲۰ هزار تروریست در شش موج به آلماتی حمله کردند. به گفته وی برخی از آنان به زبان قزاقی هم صحبت نمی‌کردند.

سفیر قزاقستان در باکو خبر داده که عملیات ضد تروریستی هنوز به پایان نرسیده و اقدامات برای جستجوی افراد مسلح در حال انجام است.

اعتراضات در قزاقستان به دنبال افزایش بهای سوخت آغاز شد و در ادامه به نارضایتی‌های سیاسی کشیده شد.

رئیس جمهور قزاقستان در خلال اعتراضات گسترده، از سازمان پیمان امنیت جمعی کمک خواست و نیروهای این سازمان وارد این کشور شدند.

با آرامش نسبی در قزاقستان، سازمان پیمان امنیت جمعی اعلام کرده عملیات خروج نیروهایش از این کشور امروز ۲۳ جدی آغاز می‌شود.

روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی هستند.

این کشورها همزمان نگران نفوذ افراط گرایان از افغانستان به آسیای میانه نیز هستند. با اعتراضات در شهرهای قزاقستان این نگرانی بیش از پیش افزایش یافت.

بیش از ۹ هزار نفر دستگیر شدند

اَسخَت اورازبای، سفیر قزاقستان در تهران نیز روز گذشته در یک نشست خبری در مورد آخرین وضعیت و تحولات در کشورش گفت در جریان تنش‌ها بیش از ۹ هزار نفر دستگیر شدند. او گفته اطلاعات این افراد در حال بررسی است تا مشخص شود چه تعداد از آنان تروریست بوده و از کدام کشورها به قزاقستان آمده‌اند.

سفیر قزاقستان در ایران می‌گوید در جریان اعتراضات، گروه‌های تروریستی موسسات مهمی را در کشورش اشغال کردند که همه با برنامه‌ریزی قبلی بوده است.

او افزود جمع بندی نهایی این است که تجاوزات مسلحانه توسط نیروهای تروریستی آموزش دیده در بیرون از خاک قزاقستان صورت گرفته و بسیاری از آن‌ها به طور فعالانه در باندهای افراطی در دنیا حضور دارند.

اَسخَت اورازبای گفت هدف اصلی این گروه‌ها سرنگونی نظام قزاقستان بود.