بحران اقتصادی در افغانستان؛ مقام‌های ارشد طالبان از مردم خواست به حکومت مالیه پرداخت کنند

۱۴۰۰/۱۰/۲۵

همزمان با گسترش فقر و تشدید بحران اقتصادی در افغانستان، شماری از مقام‌های ارشد طالبان روز شنبه از مردم خواست که به حکومت مالیه پرداخت کنند.

پیشتر ملا حسن آخوند، رئیس‌الوزرای طالبان در اولین پیام خود خطاب به مردم گفت خداوند روزی‌رسان است و طالبان برای مردم وعده رزق نداده است.

عبدالسلام حنفی، معاون رئیس‌الوزرای طالبان در مراسم هفته جمع‌آوری مالیات گفت که تمرکز حکومت امارت اسلامی طالبان روی جمع‌آوری مالیات است تا این روند به گفته او شفاف انجام شود.

حنفی به مردم اطمینان داد مالیات مردم ضایع نمی‌شود و حکومت طالبان برای رشد اقتصاد تلاش خواهد کرد. او حکومت طالبان را مسئول و پاسخگو به مردم خواند و گفت در صورت شکایت از جمع‌آوری مالیات، مسئولان طالبان با این موضوع با قاطعیت برخورد خواهد کرد.

مولوی حنفی همچنین مقام‌های پیشین حکومت افغانستان را متهم کرد که در جریان بیست سال گذشته به جای رشد اقتصاد کشور منافع شخصی شان را دنبال کردند.

خیرالله خیرخواه، سرپرست وزارت فرهنگ طالبان در این مراسم گفت ملتی که با تحریم مواجه است باید برای تقویت و رشد اقتصاد کشور سخت تلاش کند. او تصریح کرد که افغان‌ها به جای تکیه به کمک‌های خارجی باید کشور شان را بسازند و تحت تأثیر تبلیغات نروند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز گفت که مالیات ستون فقرات یک کشور است و مردم باید به حکومت مالیات پرداخت کنند. او گفت بهبود وضعیت اقتصادی مسئولیت مشترک حکومت و مردم است.

با تسلط طالبان بر افغانستان، اقتصاد افغانستان در حالت ورشکستگی قرار گرفت و حکومت طالبان با بحران مالی مواجه شد.

کارشاسان می‌‌گویند مردم به دلیل فقر و بیکاری گسترده توانایی پرداخت همزمان مالیات و عشر به طالبان را ندارند.